Драмата от гласуването на евродепутатите обаче личи в други водещи заглавия в пресата: "Да" - след "инфарктна нощ" ("Монитор") или "инфарктни преговори" ("Сега").
Европа "ни прие на косъм", както пише "Стандарт" или "ни взе след драма", обобщава "Труд".
"И защо това неочаквано напрежение?" - пита се "Дневник", като настоява, че причината са вътрешни спорове в европейската общност, между различни евроинституции и правомощия, за да се стигне до искане на отлагане на договора с България и Румъния, обсъждане в бюджетната комисия и най-сетне до хепиенд - 522 гласа "за", 70 "против", 69 "въздържали се".
"Сега" припомня, че отдавна посочи ябълката на раздора този пакет от 43,4 млрд. евро за България и Румъния. Оттук и недоволството на депутатите от ЕНП, че пакетът не е бил съгласуван с тях.
Ход, който неприятно изненада българската дипломация и доведе до лавина телефонни разговори София-Брюксел, пише "Сега". Имало и споменавания за възобновената "българска следа".
Изпаднах в безтегловност, признава пред "Труд" реакцията си Меглена Кунева, министър по европейските въпроси. Тя научила за това в 22 ч. във вторник и започнала консултации с Джефри ван Орден и Елмар Брок...
Да не би да има заговор, гадае "Труд" и пита: "Да не ние препънал някой от София?".
Сега спорът е "кой кара влака", обобщава ?Пари", изтъквайки реакциите в София след решението, когато всички политически партии си приписват заслугата. Евролобистите мериха сили, но най-много усилия се паднали на Надежда Михайлова като зам.-председател на ЕНП, за да убеди "своите" и обърне решението на Пьотеринг и Ангела Меркел.
Не по-малко напрежение и около отношенията ни с Либия.
Потвърди се, че Триполи ни рекетира, извежда "Монитор". Освен ембарго, Либия обмисляла и други мерки срещу България, твърди изданието.
Става дума за концесиите ни в страната, както и за работата на около 5000 българи. Стокооборотът ни паднал и без това до 2 млн. долара годишно.
"24 часа" обаче настоява, че Триполи отказва да коментира за ембаргото, а докладчикът ни Джфри ван Орден, цитиран от "Труд" заявява, че ембарго от Либия срещу България ще затрудни сериозно отношенията на тази страна с ЕС.
Напрежение е в България преди изборите и след оповестяване на жълтите листи - кръгът "Панайотов" надделя в НДСВ, смята "Монитор".
"Пари" отбелязва, че Диляна Грозданова напуска ССД - заради позицията на коалиция БНС срещу коалиция със Симеон Саксобургготски.
Службите крият досието на Симеон, пише "Новинар". Става дума за разработка "Паразити", по думите на бившия шеф на комисията по досиетата Методи Андреев.
В нея имало интересни неща, включително и писмо на българския емигранти, което представя някогашния цар в доста неудобна светлина, твърди бившия главен секретар на МВР Цвятко Цветков. Но няма да отварят досиетата до вота, категоричен е "Труд".
"Депутат от НДСВ вече с железница", извежда "24 часа". Това е Илчо Дуганов, акционер и бивш шеф на БДЖ, който сега взема първия частен лиценз за железница. "Дай Боже всекиму", казва той, запитан как се взема лиценз.
Турски сводници купуват българки по 500 евро, обявява "Телеграф", позовавайки се на разкрития на НСБОП.
Трудно ангажират български мениджъри в Европа, пише "Пари". Българските мениджъри в топкомпании на Стария континент са едни от най-успешните, заявява д-р Отмар Хил, президент на "Хил интернешънъл", но като цяло България била забравена страна, а репутацията й - по-лоша дори в сравнение с Турция.
У нас и науката е миш-маш, коментира "Стандарт". Поводът: хасковски учители уплътнили априлската ваканция с куфарна търговия до Одрин. Дотам - българско сирене, оттам - краставици и домати, както става ясно на митницата.
Явно учителите изнемогват и търсят да изкарат някой лев, пише "Стандарт". Но като резултат образованието ни заприличва на шопска салата или миш-маш, което е все едно...