ЕСТ РЕПЮБЛИКЕН прогнозира, че "невижданата проява на масов хуманизъм" ще се запомни завинаги в историята. ЛА ПРОВАНС остава в тази приповдигната стилистика, като изтъква, че погребението на папа Йоан Павел Втори не е оставило никого равнодушен - католици или не, вярващи или не.
ДЕРНИЕР НУВЕЛ Д'АЛЗАС обаче коментира, че последните дни на папата и неговата смърт са проява на идологизация, като според вестника е нарушено личното пространство.
Освен това един християнин не би трябвало да пролива толкова много сълзи, понеже "денят на смъртта за християнина би трябвало да е най-красивият ден в живота му", се казва в коментара под заглавие "Йоан-Павеломания".
МИДИ ЛИБР отбелязва, че Йоан Павел Втори е най-фотографираният папа досега, с най-силно присъствие в медиите.
Зрелищността на отразяването на смъртта и погребението на папата показва обратната страна на медийния медал, коментира РЕПЮБЛИК ДЬО САНТР и се пита дали тази "треска" свидетелства за възраждане на духовността в световен план, или просто за магнетизма на личността на Йоан Павел Втори.
Френската преса свързва и политическите сюжети с погребението на папата.
ЛИБЕРТЕ ДЬО Л'ЕСТ посочва, че "Йоан-Павел Втори щеше да оцени красивата картина, в която израелският президент Моше Кацав и сирийският му колега Башар Ал-Асад си стискат ръцете на погребението".
Вестникът посочва още, че траурът е бил своего рода посредник за размяната на няколко думи между Кацав и иранския държавен глава Мохамад Хатами. Сирия и Израел все още официално са във война, припомня РЕПЮБЛИКЕН ЛОРЕН.
ЕКЛЕР ДЕ ПИРЕНЕ съзира и други знакови "близости", случили се в Рим между държавни ръководители - ирански и американски, афганистански и руски... - и коментира: "Измамна картина, че светът може да бъде по-добър, ако посланието на този, който ги събра по случай последния си път, можеше да бъде чуто и разбрано..."
ЛИБЕРАСИОН сравнява микродържавата Ватикана със своеобразна "духовна ООН".
РЕПЮБЛИК ДЕ ПИРЕНЕ илюстрира друго интересно ръкостискане - между принц Чарл и президента на Зимбабве Роберт Мугабе. Правителството в Лондон смята Мугабе за диктатор, дори му е забранен достъпът на територията на ЕС.
ФИГАРО разяснява, цитирайки КОРИЕРЕ ДЕЛА СЕРА: "Държавният глава на Зимбабве се възползва от възможността и дори възнамерява да се срещне с различни бизнесмени в Рим; той има немалко банкови сметки в Европа".
Сватбата на принц Чарлз е наречена "Биг дей" (големият ден) от много френски вестници.
Чарлз и Камила очакват 800 гости, пише НУВЕЛ РЕПЮБЛИК ДЬО САНТР-УЕСТ и допълва, че очакваният политически интерес към сватбата е "незначителен".
Според ЛЬО ПРОГРЕ "проблемът на младоженците просто е, че не са харизматични за медиите. Те не пасват със захаросания образ, с който сме свикнали. Виним ги и не ги харесваме за това, че са твърде истински".
Лионското издание заключава: "Те не ни стимулират да мечтаем, защото приличат на нас."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!