Документът е написано на полски (родния език на папата) и се състои от няколко листа, които носят различна дата.
Първият текст датира още от 6 март 1979 г. и по всичко личи, че е писан в Полша. Карол Войтила бе избран за глава на Римокатолическата църква една година по-рано, припомня "Монд".
"Фигаро" от своя страна поставя акцент върху погребението на папата днес. Рим е наводнен от хилядите вярващи, отбелязва вестникът.
Повече от 2 млн. души са пристигнали в Рим от смъртта на папата досега. Властите призоваха хората да не се опитват повече да отидат във Ватикана, в опит да осигурят сигурността на хилядите поклонници, както и на повече от 200 държавни и правителствени ръководители, които пристигат за траурната церемония, допълва "Фигаро".
Планетарно погребение, обобщава Сюд Уест". 62% от французите желаят Йоан-Павел Втори да бъде канонизиран веднага, показва проучване на общественото мнение, цитирано в "Паризиен". Причината - те възприемат папата за светец.
Керван на мира между Индия и Пакистан - така "Либерасион" оповестява новината за отворения за първи път от 1947 г. път между двете страни. "Това е голям момент на надежда. За първи път от 58 години насам, кашмирски жители можаха да пресекат контролния пост, непризнатата граница, която разделя индийската и пакистанската част на Кашмир, най-милитаризираната зона на света", коментира изданието.
"Историческо събитие, немислимо само допреди няколко месеца. Отварянето на пътя представлява най-конкретния символ на затоплянето на отношенията между Делхи и Исламабад", допълва "Либерасион".
Светът ще се изправи пред "постоянен петролен шок" и ще трябва да се примири с високите цени на нефта през следващите две десетилетия. Това е изводът в доклад, подготвен от МВФ, цитиран в днешния брой на "Файнаншъл таймс".
Като се има предвид повишаващата се нужда от енергийни ресурси и намаляващите запаси от нефт извън организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) след 2010 г., изводът е логичен - очаква се цената на нефта да се покачи още и да продължи да представлява сериозен риск за глобалната икономика.
Според МВФ можем да станем свидетели на петролен шок, който да доведе до покачване на цената на нефта над 100 долара/барел още тази година, а при един по-умерен растеж на цента тя ще достигне поне 136 долара за барел през 2036 г., допълва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!