Със същото заглавие излиза и "Ла Кроа", който отново помества подробно досие, посветено на папата.
Навсякъде по страниците на френската преса откриваме и снимки от пренасянето на тленните останки на Светия отец за поклонението в базиликата "Св.Петър" - събитие, което "Ла Кроа" определя като "последната аудиенция на Йоан Павел Втори", уточнявайки, че на всеки от вярващите се полагат 10 секунди за сбогуване.
"Фигаро", френското издание, което всеки ден отделя най-много място на събитието, пише, че погребението ще бъде грандиозно, на него ще присъстват 200 високопоставени официални лица, сред които и американският президент, както и най-неочаквани представители като сирийския държавен глава Башар Асад...
А също и британският принц Чарлз, който за да представя майка си на погребението, отложи собствената си венчавка в петък. Една "прокълната сватба", както не пропуска да отбележи "Франс соар".
Изданието отделя много място и на френския спор относно папския траур в републиката, който се води от няколко дни, а именно: за отдаването на почит към главата на католическата църква, при положение че със закона от 1905 г. църквата и държавата са отделени, а също и за присъствието на президента Ширак, министри и префекти на меси, отслужвани от епископи, както и за поведението на обществената телевизия.
Въпрос, зададен от "Франс соар": "Не прекалява ли френската държава, която тази година чества 100-годишнината на закона, отделящ църква и държава?" Във всеки случай на някои им е "неприятно", пише изданието. "Може би се прекалява", смята "Монд" по повод обявяването на "публичен траур".
Левият "Либерасион" също се бои от накърняване на светското под този "водопад от светена вода и папскост, които съпровождат смъртта на Йоан Павел Втори". Според изданието Френската република, която твърди, че е светска държава, по-скоро се държи като "първородна дъщеря на църквата". Телевизионните канали могат да бъдат упрекнати "в липса на дистанция", смята още вестникът.
Споровете се прехвърлят и в регионалната френска преса. Според "Монтань" е глупаво да се водят такива спорове в "стара страна с традиции".
"Репюблик дьо Сантр" също недоумява "защо всичко във Франция трябва да свършва в полемики, включително и смъртта на папата? И дали това не означава, че страната се чувства несигурна в ценностите си, за да изникват старите бесове?"...
Трябва да се спре използването на републиката, за да се водят подобни полемики, смята "Нувел репюблик дьо Сантр уест".
Само у нас се спори как и до каква степен да се отдаде почит на папата - в страна, която е била галиканска при кралете, но е светска по време на републиката, негодува "Сюд Уест".
"Еклер де Пирине" смята, че несъгласията идват от една дълбоко дехристиянизирана страна, малко чувствителна към папското послание, а "Републик доь Пирине" е на мнение, че присъстваме на предстоящата канонизация на един светец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!