"Хералд трибюн" обаче смята, че бившият зам.-министър по отбраната, инициатор на войната в Ирак, се е опитал да успокои европейците, уверявайки ги, че ще е достоен за отговорната си мисия.
"Улфовиц е мек като кадифе, за да прелъсти европейците" извежда "Фигаро". Според изданието американецът е сменил одеждите си на неоконсерватор и архитект на войната в Ирак с имиджа на международен деятел, решен да се бори с бедността в световен мащаб.
Според "Ла Кроа" Пол Улфовиц, този неоконсерватор утопист, който още след 11 септември 2001 г. искаше да убеди Джордж Буш, че мишената е Ирак, идва в Световната банка с "мисия", а европейците трябва да настояват поне за вицепрезидент.
Европейците които според "Либерасион" са повече от резервирани към това назначение, предпочитат да се правят, че го приемат, но наистина обмислят компенсация.
Във всички случаи Улфовиц е "чист и доста твърд либерал", който пуска нокти в световната институция, смята изданието.
"Ноктите на ястреба" - с това заглавие излиза "Франс соар", като припомня, че американецът ще ръководи огромна институция, която има последната дума при раздаване на помощи и в политиката към развиващите се страни.
Според бившия министър социалист Пиер Московиси, интервюиран от изданието, европейците грешат, като не изтъкват несъгласието си това назначение.
И още едно лице е по първите страници на френската преса - човекът, който ръководи бивша Родезия от деня на нейната независимост и превръщането й в Зимбабве. Става дума за Роберт Мугабе, чиято страна е пред избори...
А иначе международното досие в пресата е с адрес Русия.
След Грузия, Украйна и Киргизстан Путин губи контрола, убеден е "Ла Кроа".
"Демократичната зараза неспирно се разпространява край Русия. В бившия съветски свят се подготвят още революции и нищо чудно заразната демокрация да порази в сърцето и самата Русия. Съдбата на тази страна винаги е приемала трагична окраска", коментира "Ла Кроа, според който последните 20-ина години показаха как една от двете световни свръхсили на ХХ век може да се превърне в спорна регионална сила...
Друго досие, този път в "Монд", е посветено на "пробуждането на ливанците". В страната продължава да се търси правителство.
"Имаме политически блокаж, но движение в обществото", пояснява изданието, а Вашингтон продължава да засилва натиска си над сирийския съсед, който доскоро контролираше всичко в Ливан - институциите, медиите, договорите, това, което правят президентите и правителствата. Стар сирийски отпечатък, наследства от Отоманската империя.
Днешен Ливан е мозайка между арабското и привличането от Запада, както обяснява бивш ливански министър на културата.
И накрая, една афера, която продължава да вдига шум - несъстоялото се участие на председателя на Европейската комисия Барозу в дебати по телевизия "Франс 2".
Френските синдикати на журналистите се намесват по случая, а френският министър на заетостта защитава Европейската конституция, което според него е "всичко, освен либерална".
"Монд" обаче отбелязва, че в битката се включва селският лидер Жозе Бове, който призовава в референдума на 29 май да се гласува с "радостно не" срещу евроконституцията...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!