Решението е било взето с извънредно единодушие, каза германският финансов министър Ханс Айхел.
С оглед на слабия растеж в Европа сега всички искаме повече растеж, но никой не иска да се отказва от стабилността, заяви още той.
Финансовите министри се договориха да не променят горната граница за бюджетен дефицит от 3% и за публичен дълг от 60% от БВП, но при оценката на дефицита да вземат под внимание определени фактори.
За реформата, облекчаваща пакта за стабилност, пише и френският "Монд".
"Това споразумение слага край на трудни дебати, започнали преди три години, след като Германия и Франция оставиха бюджетните си дефицити да прехвърлят позволената граница.
Новият пакт позволява, при определени условия, да се разрешава на страните бюджетният им дефицит да надхвърля 3% от БВП, като остава в близост до тази стойност.
Във Франция изобщо акцентът е върху директивата "Болкещайн" и влиянието й върху настроенията на избирателите преди рефрендума за евроконституцията на 29 май.
Европа реши отново да преговаря за директивата "Болкещайн", обявява "Трибюн", а пратеникът на вестника добавя, че 25-те са се разбрали да пазят социалния модел на Европа и да оставят европарламента в Страсбург да поправи текста на директивата.
Ширак и Шрьодер получиха гаранции за избягване на превратните ефекти от директивата, подчертава "Еко".
Британският "Таймс" пък акцентира върху поведението на Тони Блеър, защитник на свободния пазар, който обаче в този случай е направил изключение и е подкрепил френското правителство, за да се избегне поражение на референдума за евроконституцията.
Методът на действие на Ширак е тревожен - с политизиране на дебите, с драматизиране на конфликта с ЕК, съвсем не е сигурно, че така се увеличават шансовете за едно "Да" на 29 май, дори и днес да сме удовлетворени, предупреждава "Фигаро".
Днес се очакват тежки дебатите за либерализацията в сферата на услугите. Шведският премиер Йоран Першон поиска изцяло нов проект.
Френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер разкритикуваха настоящото предложение, което подкопавало социалните и трудовите стандарти в старите членки на ЕС.
Референдумът на 29 май за Европейската конституция вече взе първата си жертва: проектът за директива за либерализиране на услугите, наречена "Болкещайн" на името на своя създател, която се превърна в основен аргумент на противниците на евроконституцията, отбелязва "Либерасион".
Малко преди началото на срещата вчера министър-председателят на Люксембург и настоящ председател на ЕС Жан Клод Юнкер изключи "приемането на директивата в този неин вид".
Подкрепяме либерализирането на услугите, но казваме "Не" на социалния дъмпинг, подчерта той.
Европейските лидери подкрепиха предложението на френския президент Жак Ширак за внасянето на поправки в закона за отваряне на пазарите за услуги, пише по темата и "Файнаншъл таймс".
Това стана на фона на избухналите страхове във Франция, че този ход може да предизвика опустошителни резултати на референдума за одобряването на Европейската конституция.
Френският президент убеди европейските лидери, че всяка нова поправка ще предпази важни обществени услуги от конкуренцията и ще елиминира риска от "социален дъмпинг" от компании, базирани в Източна Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!