Според "Франс Соар" всяка равносметка би била твърде "спорна", особено ако се съди по данните - над 1500 американски войници са убити, броят на убитите цивилни граждани е поне умножен по 10.
"Цената на войната се увеличава и до момента тя е някъде около 157 млрд. долара... Страната е разрушена... Демокрацията е крехка... насилието е всекидневно, регионът е разтърсен, а САЩ са отслабени", обобщава изданието.
"Либерасион" подчертава друго: "Международната коалиция в Ирак се разпада. Шест страни изтеглиха войските си, а други седем вече обмислят края на мандата си."
В тази връзка лондонският "Индипендънт" цитира ръководителя на британските сили, който твърди, че Великобритания има капацитет да замести италианските войници, ако те се изтеглят от Ирак.
"Хералд трибюн" извежда на първа страница: "Русия се присъдени към Франция, Германия и Испания относно изтеглянето на сирийците от Ливан".
"Телеграм" се спира на визитата на г-н Путин, посрещнат като "съсед и приятел".
"Може това да предизвиква възмущение у някои, но европейските държавни ръководители не биха могли да посрещнат като парий ръководителя на една голяма държава, съсед на Европа. Държава, която е толкова силна и същевременно така богата... Те съзнават, че тяхното поведение няма да вкара Русия в лагера на демокрациите. Но има хора, на които трябва да можем да стиснем ръката, дори и да сбърчим нос", пише "Телеграм" от Брест.
"Алзас" настоява за диалог Европа-Русия. "Чрез човека Путин се обръщаме към една нация... А Русия заслужава респект и интерес Но самата Русия толкова се нуждае от свобода. И трябва да можем да кажем "Нет", когато Кремъл връща Русия назад", пише вестникът.
И след кремълското "Не" - към "Не"-то на евроскептиците, което стресна Франция.
Според "Дерниер нувел д'Алзас" вчерашният ден и данните на "Паризиен", че 51% от французите са срещу евроконституцията, бележи важен обрат.
"Журнал дьо ла От Марн" съзира в сондажа "удар с пръчка", а "Репюблик де Пирине" го определя като "гръм, отекнал в сърцето на политиката".
Според "Еклер де Пирине" проучването е изиграло ролята на "камък в блатото", а след него привържениците на "Да"-то на Европа ще се активизират.
"Либерасион" припомня, че през 1992 г., по време на референдума за Маастрихт, "Да"-то тръгна от 69% през юни, за да стигне до 51% от гласовете през септември.
"Фигаро" излиза на първа страница с думите "Предупредителен сигнал" - "защото има пожар и трябва да се вземат мерки".
"Една победа на "Не" срещу Европа няма да пощади никого. Нито Франсоа Оланд (шефът на социалистите). Нито Жан-Пиер Рафарен, който едва ли ще остане министър-председател в Матиньон. Нито Жак Ширак...Нито дори Никола Саркози", предупреждава вестникът.
И за да се избегне катаклизма, предречен от Жак Делор (още вчера на страниците на "Прогре"), лагерът на "Да"-то има два месеца, за да действа.
"Миди либр" е също съгласен, че победата на "Не"-то на референдума ще е поражение за Ширак, а "Репюбликен Лорен" припомня, че от 1997 г. на Ширак не му върви на избори; напрежението , акумулирано от левицата, също в един момент ще избухне.
Време е да се говори ясно, съветва "Либерте дьо л'Ест" и се пита защо Европа да е изкупителната жертва. Според изданието нищо чудно да се окаже, че ще победят не тези, които гласуват с "да" или "не", а въздържалите се.
"Ла Депеш дьо Миди" предупреждава, че нерешителните не могат да бъдат активизирани със заплахи за хаоса. Трябва да се разсеят съмненията, а не да се насажда страх, който не може да замести идеалите, смята изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!