САЩ признаха вината си, пише "Труд" и уточнява: "Янките покосили Гърдев без предупредителен изстрел". Началника на Генщаба ген. Никола Колев заявява пред репортер на изданието: "Близките на убития боец могат да съдят американската армия."
"САЩ не се извиниха за Гърдев", извежда обаче "24 часа".
Американците признаха две грешки за Гърдев, изтъква в коментарната си колонка "Стандарт". На специалния американски брифинг в Багдад стана ясно, че те са стреляли, без да идентифицират българите и без да ги предупредят, както го изискват правилата за употреба на сила.
Толкова по "мироналагащата ни мисия" в Ирак.
В сферата на евроинтеграцията също има новина - правим последни езикови уточнения в договора с ЕС, съобщава "Монитор".
Меглена Кунева заминава за последни консултации в правната служба на ЕС. Ще бъде уточнена българската версия на договора, както и текстовете на документа на всички езици в ЕС.
И още една европейска новина, свързана с кирилицата и Светите братя: химнът на Кирил и Методий, преведен на 21 европейски езици, ще бъде представен на 16 март в СУ, където "Върви народе възродени..." ще звучи" пред еврокомисаря по образованието Ян Флигел, пише "Монитор".
А иначе вътрешнобългарската новина за пресата е една: "Обират ни с цената на тока", както посочва във водещото си заглавие "Труд" .
Съдът закова цените по-ниски, подчертава "24 часа", така че "скъпият ток е незаконен", обобщава "Стандарт".
Ала какво от това? - пита пресата. Решението влиза в сила в с обнародването в "Държавен вестник", но то не задължава Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР) да върне пари на гражданите, припомня "Труд".
"24 часа" уточнява: скокът в цената на тока през 2003-та е бил с 20,6%, а не с разрешените 15%.
Адвокати обаче коментират пред "Труд", че хората биха могли да си върнат парите, ако заведат отделни дела срещу държавната комисия.
Действащите цени на тока също се обжалват пред ВАС. Делото е през юни т.г.
Междувременно правителството реши да свие наполовина харченето, пише "Монитор". С близо 50% ще бъдат намалени публичните инвестиционни проекти, които кабинетът финансира с пари от бюджетния излишък, прогнозира в Пловдив Милен Велчев. Причината - компромис с МВФ преди изборите.
Университетите обаче явно не са съгласни със свиване на бюджета, те искат още студенти, пише "24 часа", или, както четем в "Труд" - ако се изпълни искането на ректорите "всички абитуриенти ще станат студенти". Горе-долу това би означавало увеличаване на държавната поръчка за първокурсници с 50%.
Отговорът на МОН, както пише "Стандарт", е също категоричен - 33 000 студенти стигат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!