В интервю за "Кориере делла Сера" ръководителят на италианската дипломация изразява надежда трагичната развръзка да не провокира "антиамериканска реакция".
"Един герой загина, за да спаси Джулиана", пише "Ил Месаджеро", а заглавието на "Република" е: "Свободна, после трагедия..."
За директора на "Ил Манифесто", където работи Сгрена, "възвръщането на един живот и загубата на друг - това е абсурдът на една война, която рискува да погуби всички".
Снощи телевизия "Ал Джазира" излъчи видеозапис на Сгрена, в който тя, облечена в черна рокля, благодари на своите похитители за "доброто отношение"...
"Заложничката е освободена, но радостта е накърнена", пише и френският "Либерасион", а "Либерте дьо л'Ест" не крие стъписването си от невероятния американски гаф.
"Репюблик де Пирине" все пак е склонен да види във всичко това и "добра новина", като се има предвид последната седмица на атентати в Ирак - само в една от атаките с кола бомба имаше над 100 жертви.
Изданието настоява и че освобождаването на италианската журналистка свидетелства за колосалния труд на хората в сянка, хвърлени в тази налудничава война, които се опитват да спасят взетите заложници на всяка цена.
"Джулиана Сгрена си отива вкъщи", извежда "Прес дьо Ламанш" и призовава онези, които държат Флоранс Обна и Хюсеин Ханун, да осъзнаят този факт и да ги освободят.
" Вземането на заложници не променя нищо, то не може да промени хода на историята. А неоправданото заложничество е не просто безполезно, то е подлост", пише изданието.
"Алзас" припомня, че и други търсачи на информация в Ирак бяха убити или изчезнаха. Общо между Тигър и Ефрат бяха отвлечени 20-ина кореспонденти.
"Ла Кроа" допълва, че преди две години в Ирак изчезна Фред Нерак, френски оператор, работещ за британска телевизия.
Специалният пратеник на "Монд" в Багдад обобщава опасността: "Всяка глава на западняк е сигнал - отвлечете го, струва милиони!".
"Журнал дьо ла От Марн" подчертава, че италианците очевидно успяват да освободят своите заложници по-бързо от французите. Но е известно и, че Италия плаща огромни откупи за своите граждани. Моралът и принципите страдат, но е по-ефикасно...
"Репюбликен Лорен" също констатира с горчивина, че явно по бреговете на Тигър не е толкова важно дали отвлеченият е от страна членка на коалицията или от държава като Франция, която се противопостави на войната в Ирак.
Позицията на Франция я превръща в мишена тъкмо защото е по-нюансирана, смята вестникът, като търси и сирийска връзка, "доколкото нищо чудно Дамаск да е решил да се заеме по-скоро с Франция, отколкото да поеме към директен сблъсък с Вашингтон..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!