Две страници посвещава "24 часа" на първия ни демократично избран държавен глава Желю Желев - днес той навършва 70 години и е предложен за най-високото държавно отличие - орден "Стара планина" с лента.
Днес жсвен това обаче се оказва, че две институции спорят за това кой пръв се е сетил да предложи орден за Желю Желев - президентът или премиерът, но: "Важен е Желев, а не кой се е сетил пръв за ордена", отбелязва "24 часа".
Вестникът публикува спомени на първия ни президент и разказва, че диалогичността е основното качество, което е направило от Желю Желев големият държавник на прехода.
В изданието е разказана и следната случка: когато ловил с ръце риба в Луда Камчия, медиите гръмнали за това бракониерство и тогава Желев извикал надзирателя и му наредил да го глоби - по самопризнание.
Сред днешните политически нрави д-р Желев пак изглежда като дисидент, заключава "24 часа".
И един друг разказ, от "Сега":
Селска кръчма. Обичайната глъчка, алкохолни пари и тютюнев дим. Традиционно работи телевизор.
Започват новините. Шумът продължава, никой не им обръща внимание.
По средата на емисията пускат репортаж за здравните осигуровки. Кръчмата млъква и почти всички надават ухо към телевизора.
След осигуровките следва пак политическа новина. Сътрапезниците обръщат гръб на синия екран и продължават със своите си теми.
"Политиката като ничия земя", се нарича коментарът на "Сега": "Политиката напоследък не е това, което беше дълго време след 1989 г. Партиите се впуснаха в настървена надпревара в социалната сфера, но рискуват да отчуждят гражданите и от тези проблеми."
Партиите развързаха торбите с обещания - такъв е коментарът пък на "Труд" за социалните подобрения, обещани от НДСВ, а после и от БСП.
"БСП опита да надцака царистите, вдигайки мизата на предизборните обещания. Факт е обаче, че платформите на всички партии преди вота удивително си приличат като снимани на ксерокс", пише изданието.
От "Труд" и една карикатура, на която премиерът Сакскобургготски е на сергия, под чадър; пред сергията: клиент, а на сергията - няколко свитъка обещания. Думите на премиера на карикатурата са "Избирай, избирай".
За три години и половина държавните институции, общините и държавните фирми са ощетили държавата с близо 2,4 млрд. лв., съобщава "Новинар". На прокуратурата са пратени 3204 сигнала за финансови нарушения, които представляват нарушения.
А "Труд" избира за уводно заглавие "Ромка отказа да е депутат".
Соня Асенова трябвало да влезе в парламента на мястото на Нина Чилова, която стана министър на културата и туризма, но 29-годишната видинчанка отказала шанса си да бъде единствената жена от ромски произход в Народното събрание, за да гледа малкия си син Цветомир, който има сериозен здравословен проблем.
Какво ще стане, ако ромите сами се включат - въпрос от страниците на "Новинар" с напомняне, че в началото на април правителството ще трябва да започне да изпълнява ангажиментите от декларацията, която беше подписана на международния форум по повод стартирането на Десетилетието на ромското включване.
Тъй като самото наименование има повече смисъл на английски, отколкото на български, очевидно инициативата не е нещо повече от жест, целящ да накара Западна Европа да не се грижи толкова за това, което се случва с ромите в Източна Европа, смята изданието и продължава:
"Четири са основните области, в които ромите трябва да бъдат включени чрез действия на правителството (именно този план се очаква да бъде огласен в началото на април) и те са: образование, заетост, здравеопазване и осигуряване със жилища.
За това обаче е необходимо целокупното сътрудничество на самите роми, което може да започне оттам те да пращат децата си на училище и да ги оставят да учат там. В света има малко прецеденти за успех на подобно "социално инженерство".
В същото време историята показва, че политически ромите биха станали плячка при бъдещи избори на тези, които ще отидат при тях и ще обещаят увеличени социални помощи и още проекти от типа "Гласувайте за нас и ние ще ви се отблагодарим".
В същото време: "Лекари зарязаха болните, редят се за рецепти" - заглавие от "Стандарт".
"Изнервени пациенти чакат пред кабинетите, лекарите се зареждат с нови бланки за рецепти и направления. Веднъж чакали, когато дойде редът им, джипитата решават да се презапасят и взимат двойно и тройно повече кочани, отколкото им трябват. Това води до изчерпване на бланките от книжарниците и опашки от лични лекари, чакащи новото зареждане", обяснява кръга на чакането "Стандарт".
"Монитор" съобщава за частни трудови борси, които обирали безработните. Проверка на изданието установила, че частните посредници взимали между 3 и 15 лева за търсене на работа в страната, някъде сумите стигали и до 80 лева за вадене на различни разрешителни.
"Това са суми, които търсещият работа се оказва принуден да плати, когато отиде на адрес от обява, защото пък често се оказвало, че адресът не е на работодателя, а на частна посредническа агенция, която набира и работодателите, и търсещите работа чрез обяви във вестник", обяснява "Монитор" и дава 10 правила при търсене на работа, сред които и това: не се плаща, преди да са ви намерили работа и преди да сте си получили първата заплата (по закон фирмата посредник може да ви поиска до 25% от първата заплата).
И още за печеленето на пари и за реденето на опашки: тото-пунктовете работят без почивка, опашки от тъмно до тъмно за рекордния джакпот от близо 5 млн. лв. - репортаж от Пазаджик на "Стандарт".
Според врачки от с.Звъничево, Пазарджишко, цитирани от изданието, джакпотът ще падне днес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!