Папата не произнесе молитвата "Ангел Господен", но въпреки това беше видян на прозореца на болничната си стая, пише "Фигаро".
Въпросът, който обаче си задават повечето френски издания, е: ще може ли той да продължи да управлява Църквата?
Испанският кардинал Хулиан Еранс, специалист по канонично право, заявява, пред "Стампа", че Църквата не е "Кока Кола" или "Дженерал мотърс", така че нейният ръководител не подава оставка, когато здравето му е влошено.
Италианският "Република" разкрива съществуването на доклад, поръчан тъкмо от Йоан-Павел Втори през 90-те години, в което се обсъждат възможностите за оставка на папата.
Заключението на документа е твърде категорично: само умствена неспособност може да оправдае подобна мярка. Иначе рискът от схизма би бил твърде голям.
Интервюиран от "Ла Кроа", журналистът Виторио Месори, който е личен приятел на папата и автор на книга за него, обяснява, че Йоан-Павел Втори ще носи кръста си чак до края и прави сравнение с Иисус на кръста, питайки дали той е трябвало да се вслуша в съветите, за да не бъде разпнат?
Месори разказва как Йоан-Павел Втори споделил пред него, че болестта не е негова грижа. Бог го е натоварил с делото, което той извършва и следователно грижа на Бога е как се развиват събитията.
Иначе френските вестници отделят много място на сесията на парламента във Версай, която трябва да ревизира френската конституция и да отвори пътя за провеждане на референдум за Евроконституцията.
"Каква Европа искаме?", пита "Фигаро" и прави серия репортажи за 25-те. "Паризиен" се спира на същия сюжет, но за да обясни защо Жак Ширак е обезпокоен.
Според изданието има много причини: "недоволството на работещите, които не могат да се възползват от свръхпечалбите на предприятията, безработицата и общите протести срещу политиката на правителството".
"Юманите" смята, че "парламентът се е самолишил от законодателната си власт. "Те искат насила да ни вкарат конституцията", твърди лявото издание.
А след оставката на Ерве Гемар и скандала с ползването на държавните апартаменти, "Либерасион" пита какво ли очаква неговия наследник Тиери Брьотон?
Неговото избиране за министър на финансите вече предизвиква полемика и някои се питат дали няма да има конфликт на интереси между сегашната и предишната му работа, продължава вестникът.
"Ла Трибюн" смята, че Брьотон трябва да върне доверието във финансовото министерство, а "Лез Еко" съзира в негово лице "жокер на Жак Ширак", защото по този начин президентът на Републиката затваря страницата с "аферата Гемар" и минава пряко към кампанията за референдум по европейската конституция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!