От Ватикана съобщиха, че Светият отец ще остане още няколко дни в болница, уточнява от своя страна "Таймс".
Въпреки твърденията, че състоянието на папата е стабилно, не спират спекулациите кой ще бъде неговият наследник, посочва изданието.
Картината в болницата приличаше на репетиция на кардиналите, които трябва да изберат нов папа.
За последно Йоан Павел Втори се появи в неделя, когато от своя прозорец над площад "Свети Петър" пусна бели гълъби, които са символ на мира.
Предполага се, че именно тогава папата се е разболял заради изключително ниските температури в Рим, допълва "Таймс".
Именно за евентуалните наследници на папата пише и "Монд" и оповестява: "Остро притеснение за здравословното състояние на папата". Изданието веднага задава и въпроса кой ще го наследи.
"Емоция и притеснение" - така от своя страна "Фигаро" синтезира реакциите по целия свят след новината за приемането на Йоан Павел Втори в болница, а "Франс соар" допълва: "Целият свят се моли за папата".
В своята реч "За състоянието на съюза", произнесена във Вашингтон пред Конгреса, американският президент Джордж Буш обяви за приоритет на своята външна политика "демократизацията на Близкия изток", отбелязва "Монд".
Буш потвърди, че мирът е "на една ръка разстояние" между израелци и палестинци и че в Ирак е започнала "нова фаза" след изборите, допълва вестникът.
Действителното състояние на Ирак след изборите анализира обаче "Хералд трибюн".
"На изборите миналата седмица иракчаните показаха невероятен кураж и твърдо желание да създадат собственото си политическо бъдеще. Това даде увереност на всички, които се надяват нещата в тази държава да завършат по най-добрия начин", отбелязва изданието.
"Дори и в районите, населени предимно със сунити, където избирателната активност беше по-ниска, много хора изразиха своето желание да бъдат част от новото правителство и събранието, което ще напише Конституция за Ирак. Това дава надежда, че може да бъде създадено правителство, което ще бъде прието от всички иракчани. Това е един от малкото светли моменти за страна, в чието минало има тирания и война, а в настоящето - нестихващо насилие", допълва "Хералд трибюн".
"Иракчаните могат да започнат да изграждат истински демократична държава. Но има много възможности нещата да се объркат. Например шиитите, които се очаква да спечелят най-много места в парламента, могат да се опитат да наложат своите религиозни закони и централизиран контрол на районите с малцинства. А кюрдите могат отново да подновят своята борба за независим Кюрдистан, като по този начин могат да предизвикат сериозни неприятности за Турция", предупреждава вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!