Поводът - във Франция бе организирана специална вечер в подкрепа на отвлечената репортерка на "Либерасион", за която все още не се знае нито къде е, нито кои са нейните похитители.
Колкото до обстановката в Ирак: сунитите се опитват да се разграничат от атентаторите, разкрива кореспондентът на "Фигаро" в Багдад.
Изданието разказва, че тази общност само страда от това, че я свързват с организираните атентати в Ирак.
За разделението между шиитското мнозинство и сунитското малцинство, очертало се още по-ясно след състоялите се в неделя избори, пише и "Либерасион".
Иракският премиер Ияд Алауи призова за единство, но и след изборите неговите сънародници останаха дълбоко разделени от религиозни и етнически предразсъдъци, коментира и "Индипендънт".
Сега се очаква тримата големи победители да бъдат кюрдите, листата на Алауи, за която се предполага, че са гласували повечето от светски настроените гласоподаватели, и т.нар. "шиитска листа", съставена под покровителството на шиитския духовен лидер аятолах Али Систани.
Една от основните неясноти за момента е дали Ияд Алауи ще остане на премиерския пост.
Според сегашната система парламентът избира президент и двама вицепрезиденти, които на свой ред назначават премиера и министрите.
Само че избирателите може да останат недоволни, ако са гласували за промяна, а видят в новото правителство познатите лица, заключава "Индипендънт".
Защото иракчаните поискаха промяна. И милиони иракчани също така оказаха своята съпротива на терористичните заплахи, като отидоха да гласуват, отбелязва "Монд".
Световните лидери приветстваха милионите иракчани, които въпреки опасността да бъдат атакувани от терористи, се явиха пред урните.
Повечето ръководители от арабския свят обаче запазиха мълчание, обобщава реакциите на световните лидери "Файнаншъл таймс".
С изборите обаче проблемите не свършват, тъй като сега още по-отчетливо се появиха страхове, че демокрацията в Ирак ще доведе със себе си доминация на шиитите и край на сунитското статукво в арабския свят.
Само преди две седмици йорданският крал Абдулла заяви, че Иран се е опитал да влияе върху иракската политика и да изгради "шиитски полумесец", простиращ се от Багдад до Бейрут.
Коментарите в арабската преса също отразяват загриженост от слабото участие във вота в сунитските райони на Ирак и продължаващото присъствие на американските сили в страната, допълва изданието.
Очаква се днес френският парламент да гласува с голямо мнозинство проекта за промяна на конституцията, която да прокара пътя за ратифициране на договора за Европейска конституция, отбелязва "Монд".
Това широко парламентарно одобрение не отразява обаче мнението на френското общество, коментира изданието.
Докато Европа остава фактор на разделение в самите партии, противопоставянето на дебата относно приемането на Анкара в ЕС и дискусията за Европейската конституция предизвиква чувство на истинско объркване и несигурност, допълва "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!