Ето как с днешна дата описва събитието френският психиатър Борис Сирюлник, чиито родители изчезват в една от хайките: "Предвождани от налуден свръхчовек, зад който изникваха абсурдни полубожества, нацистите предизвикаха световно бедствие, клане в името на идеологическа битка и псевдонаучна теория."
"Пари мач" също "се връща" в Аушвиц, 60 години след освобождаването на лагера, заедно със Симон Вейл, която е понесла там мъченичеството, заедно с цялото си семейство.
Бившият министър разказва: "Трудехме се на кариерата. Бързо започнах да определям тежестта на камъка. Ако бяха твърде големи, ни биеха, ако бяха твърде малки - също."
Вейл, която е бивша председателка на Европарламента споделя пред "Мач": "Не е възможно да се прости. Просто трябва да се направи всичко възможно, за да не се повтори това. Не е достатъчно да се каже, че ще се помирим и ще основем Европа."
"Ве Ес Де" обръща поглед към датата 27 януари, когато в Аушвиц 25 държавни ръководители ще склонят глава пред геноцида на 6 млн. евреи, избити от нацистите.
Изданието припомня формулата на писателя Примо Леви "Да забравим, значи да убием за втори път", както и думите на Хана Аренд:
"Злото няма дълбочина, нито демонична сила. То може да обземе целия свят, защото никне на повърхността като гъба. Само доброто е дълбоко и радикално."
"Екип Магазин" обаче пише "за връщане към омразата".
В Италия капитанът на футболния отбор "Лацио" се обърнал към римските си привърженици с ръка, изпъната във фашистки поздрав.
В Амстердам изразили желание да се отърват от прозвището "еврейски клуб", защото това ги превръщало в обект на атаки.
В САЩ пък имаме обратния прецедент - баскетболисти от Европа и Азия се оплакват от лошия прием от страна на афроамериканците.
"Монд 2" публикува откъси от книгата на чеченския лекар Хасан Баев, който разказва какво е да упражняваш лекарска професия по време на война, когато всеки лагер те обвинява, че лекуваш противника.
От страниците на "Нувел обсерватьор" Бернар Кушнер приветства появата на тази книга и твърди, че тя е ярко свидетелство за "насилието в една необявена война".
А кога ще бие камбаната на правосъдието? - пита "Курие ентернасионал" и прави потрети на четирима диктатори "в процес".
В Ирак Саддам Хюсеин чака присъда. В Хага Слободан Милошевич е изправен пред международен съд. В Пномпен ще има присъди срещу виновни за камбоджанския геноцид. Под въпрос е и съдбата на Пиночет.
И накрая, сп. "Поен", на цели 26 страници разказва какво се случва за един ден във Франция:
500 души се подлагат на пластична операция за разхубавяване. Купуват се 177 млн. цигари. Децата прекарват 3,22 ч. пред телевизорите. Всеки французин отделя поне 4 евро за поддръжката на колата си, а 2,3 млн. французи никога не вземат душ.
Според статистиките всеки ден 980 души във Франция биват уволнявани, появяват се 1,6 млн. тона отпадъци, а френската държава отделя всекидневно по 104 млн. евро за покриване на различни задължения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!