Експлозията в московското метро и срутването на аквапарка в руската столица, преизбирането на президента Путин и атентатите в Мадрид - това се случи през първите три месеца.
Април - седем нови в НАТО, май - 10 нови в ЕС, но също скандалът "Абу Граиб" и отвличането на заложници в Ирак като масова практика.
Относително спокойни юни и юли, после два разбили се самолета в Русия през август, както и зловещата драма със загиналите деца в училището в северноосетинската столица Беслан.
През октомври беше подписана първата в историята на Европа европейска конституция, през ноември Джордж Буш-младши спечели втория си президентски мандат, а през декември 25-те от ЕС решиха да започнат преговори за присъединяване с Турция.
И само преди няколко дни - на 26 декември, силно земетресение и последвалите го цунами, които заляха бреговете на Югоизточна Азия, отнеха десетки хиляди животи.
100 000 жертви от труса - такава е първата страница на "Монитор" днес, все още става дума за прогноза, а не за статистика, от Международния червен кръст.
Оцелелите от опустошителното земетресение в Азия се борят за дрехи и храна, пише "Сега".
Шок след потопа - животните са оцелели, внася библейски привкус по темата "Новинар".
След разрушителното цунами, което уби хиляди хора и шокира света, сега властите в Шри Ланка и еколозите изживяват нов шок - там не е открит труп на нито едно животно.
Вълните са унищожили всичко на 3 км навътре в сушата, точно където се намира природният резерват Яла, в който живеят стотици диви слонове и десетки леопарди и нито един от тях не е пострадал, съобщи "Ройтерс".
Темата продължава да е една от водещите за българските вестници, но вече отстъпва място на силно новогодишни и следновогодишни настроения.
Например "24 часа" открива днешния си брой със съобщението, че двама пратеници на вестника са по следите на българите в Тайланд, както и че мобилни телефони са спасявали собствениците си - в Шри Ланка всички телефонни компании са се обединили да търсят абонатите с международен роуминг и са изпращали помощ към мястото, откъдето идват сигнали.
Другият ВАЦ-ов вестник - "Труд", избира за челно заглавие "Българите са слаби пиячи".
Изданието предлага и едно интервю с външния министър Соломон Паси, според когото "с НАТО прекрачихме в бъдещето", "2004 г. - българинът повярва в себе си", "общата ни оценка с руската страна е, че в момента руско-българските отношения са по-динамични и по-перспективни от когато и да било".
Юшченко поднови революцията, връща ни "Сега" към събитията в Украйна. Привържениците на победителя в изборите не позволиха на премиера Виктор Янукович да участва в заседанието на кабинета, бойкотираха работата на това "нелегитимно правителство" и обсадиха сградата на кабинета, а Централната избирателна комисия не може да обяви официално резултатите от повторението на балотажа на президентските избори, докато Върховният съд не разгледа подадената жалба на Виктор Янукович за извършени нарушения, обобщава изданието новините от вчера.
И още обобщения от пресата днес, българо-европейски и вътрешно-български предновогодишни: два анализа в "Дневник" - на социолога Антоний Гълъбов под заглавие "През 2004-та България премина на "жълто".
През 2000 г. България вече не бе "страна в преход", а кандидат за присъединяване към НАТО и ЕС. Позицията на страната ни бе ясно определена, а управлението гарантираше предвидимост и последователност, пише социологът.
"Барели, Секс и Политика" е заглавие от същото издание, което намираме на страница "България".
Авторът Кирил Маринов обобщава 2004 г., както е преминала за БСП, с изречението "Социалистите поработиха здраво върху предизборната си подготовка и сътвориха няколко скандала".
"Евросъюзът - капанът или гърнето с мед за бизнеса ни" - още един анализ с много въпроси: Ще оцелее ли българският бизнес в обединена Европа и налагащите се нови пазарни условия? Какво получава и какво губи в отношенията си с ЕС?
61% от българският бизнес не е готов за ЕС, както и още отговори - в "Пари".
"Труд" предлага интервю с един от двамата френски журналисти, прекарали четири месеца като заложници в Ирак.
Седем дни чаках да умра, казва Жорж Малбрюно и на цяла страница разказва за времето от живота си между 20 август, датата на отвличането, и 22 декември, датата на завръщането от Багдад.
Ето и няколко думи за България по Нова година и след това: КАТ на лов за пияни шофьори по Нова година, предупреждава "Новинар".
София с алкохол за 3-месечна обсада, публикува на втора и трета страница резултати от собствено проучване "24 часа", като добавя: "Стрес на пазара, бутилка ракия скача с левче заради нов акциз от 1 януари".
Освен това след Нова година рекламата на алкохол по телевизията ще е забранена преди 22 ч., иде ред на голямото надлъгване на производителите със СЕМ.
Празнични призиви четем в редакционната колонка на "Труд" - само 13% българи надигали чашката (шишето, дамаджаната...) всеки ден.
"Айде де - възмущава се буден трезвеник, - ами защо ги познавам всичките?"
Българи, юнаци, празник е и за да сме весели - да разбием тая менте-класация, призовава "Труд" и вдига наздравица - другото било резил.
И за финал - идея за новогодишен подарък, взета от "Дневник": излезе вторият том от осемтомната фундаментална "История на българите".
Книгата обхваща миналото ни от XVII в. до Освобождението през 1878 г. и впечатлява освен с приличния обем (близо 800 страници), големия формат, твърдите корици и добрия дизайн, но и с фактите.
Към това трябва да се добави и приличното количество снимки на археологически находки, старинни карти и български съкровища.
Това е от онези книги, които спестяват обикалянето по училищни библиотеки на децата и радват възрастните, които държат да попълват от време на време с нещо ценно домашната библиотека.
Наздраве и по-добра година!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!