Изданието се спира на отравянето на Юшченко и описва как е изглеждала гощавката през септември, когато се предполага, че службите за сигурност са сипали диоксин в храната му.
Яденето било обилно полято с алкохол - бира, коняк, водка с кестенов екстракт. На масата са поднесли суши, лангуста, хляб, диня, сладкиши. Имало е още квас и традиционната за Украйна сланина.
Хипотезата е, че диоксинът, отрова с трудно различим вкус, е бил сипан в супата, богата на сметана...
Затова Юшченко настоява, че е станал жертва на несмилаемата украинска политическа кухня, пише "Експрес".
От страниците на "Поен" експерт по отровите не крие недоумението си защо ако някой е искал да отрови Юшченко, не е избрал друга отрова, тъй като диоксинът не е смъртоносен.
Твърди се, че целта била да се засегне лицето на Юшченко, да се сломи енергията му в предизборната кампания, но защо са избрали средство, което остава толкова ясни следи, диви се експертът.
Изданието прави разследване във виенската клиника, откъдето бе потвърдено отравянето и където се говори за натиск над лекарите, за да не оспорват публично тезата за отравяне.
"Фигаро Магазин" се спира на отровителството, което несъмнено е престъпване на закона, но като средство е вече в отстъпление.
Така или иначе, упоменават се големите фигури на отровителките: Лукреция Борджия, Медея, Катерина Медичи...
Изданието не пропуска и прословутия "български чадър", както и загадъчната болест на бенинския президент Нисефор Согло.
"Фигаро магазин" споменава, че дори Франция не прави изключение от тази практика, и припомня Феликс Мумие, борец за независимостта на Камерун, който през 1960 г. изглежда е бил отстранен от френските тайни служби...
"Нувел Обсерватьор" настоява, че украинската революция остана "незавършена"... защото третият тур на президентските избори е на 26 декември, но реформата на Конституцията е отложена за парламентарните избори през 2006 г.
Според "Ла Ви" "един път избран, което почти не буди съмнение, Юшченко трябва да се окаже на висотата на надеждите към неговата либерална програма - да преразгледа неправомерната приватизация; да се бори срещу повсеместната корупция; да въведе някакъв знак за социална справедливост в система, където пенсиите на държавните служители варират от 20 до 2000 евро..."
"Курие ентернасионал" препечатва от киевския "Пост" съветите на една Пасионария на революцията към бъдещия украински ръководител.
Според нея трябва да се започне не от икономически и социални реформи, а от установяването на свободни медии - иначе никакви реформи няма да имат резултат.
След което трябва да се реформира съдебната система и едва тогава да се мине към икономиката...
"Пари мач" публикува сензационен репортаж, писан в продължение на много седмици на борда на "Аметист" - една от шестте френски ядрени подводници, намираща се някъде между Суецкия канал и Индийския океан.
Нейният екипаж дори говори свой собствен език, а на борда особено важен е готвачът, но екипажът не бива да наддава много, иначе рискува да бъде свален при следващия рейс, разказва списанието.
Командирът на подводницата пък разказва пред репортера на "Мач", че най-много цени нощните мигове, когато подводницата изплува в океана и той изброява на будните моряци имената на звездите.
"Монд 2" съветва да не бъдем "клаустрофобични" и потапя читателите си във вътрешността на пирамидата на луната в Теотихуакан, един от най-важните археологически обекти в страната в Мексико.
Изследователите се опитват да разгадаят тайната на ритуалните жертвоприношения.
"За да проникнем в сърцевината на проблема, трябва да забравим за египетските пирамиди, които са гробници. Изграден около 100 г. пр. н.е., Теотихуакан достига своя апогей четири века по-късно, когато наброява между 150-200 000 жители, което го превръща не само в един от най-населените градове в Централна Америка, но и в света. Теотихуакан залязва към 700 г. сл. Хр. по неизяснени и до днес причини", разказва изданието.
"Журнал дьо диманш" излиза в днешния си брой с друго свидетелство, изцяло от съвременността.
"Аз бях жена на терорист", четем изповедта на Дорис от Германия, която в продължение на 14 години е живяла с египтянин ислямист, замесен в атентатите в Бали, отнели живота на 202 души.
Дорис крие лицето си и казва: "Аз съм като жените, живеещи с мъж, който пие или ги бие. Те търпят, но един ден..."
"Ве Ес Де" пък публикува коментар на Рене Гитон, издател на книгата на отвлечените френски журналисти Кристиян Шено и Жорж Малбрюно, посветена на Ирак.
Дали обаче двамата френски журналисти, заложници от четири месеца, ще чуят призива на своя издател? Той казва: "Днес, в навечерието на Рождество, да не губим надежда. Това е дата, която пробужда добротата."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!