Така изданието свързва две ключови теми - "Турция" и влизането на Жискар под купола на Френската академия.
"Часът на Турция удари", обявява "Хералд трибюн".
Късно снощи Анкара е приела да признае Република Кипър, разказва "Ла Трибюн".
"Вече е факт", извежда "Ест репюбликен" - Турция започва преговори с ЕС.
Вестникът обаче подчертава, че този хап няма лесно да бъде преглътнат от всички, които смятат това за капан, заложен пред Европа.
"А къде са народите във всичко това?", пита изданието, недоволствайки, че подобно решение се взима само от политиците в Брюксел.
"Либерасион" от своя страна излиза със заглавието "Европейска революция".
"Изправена пред Турция, Европа има две възможности за избор: да се загъне в себе си или да приеме предизвикателството. Мнозина се опасяват от исляма, най-вече зарази заплахата на тероризма, подсилена от нежелателните ефекти на глобализацията. Но Турция е риск, който си струва да бъде поет", смята вестникът.
Европа може само да укрепне от приемането на тази светска, млада и търсеща успех държава, съветва още изданието.
"Предизвикателството е сериозно", подчертава "Уест Франс", според който има значителен риск в това да се каже "Да" на "Турция".
Пред неуморния възход на Азия и динамиката на САЩ европейците имат нужда от "свежа кръв", категорично е обаче изданието.
"Фигаро" все пак се пита как ще изглежда Турция през 2020 г., когато въпросът се постави истински. А как ще изглежда ЕС?
Според "Лез Еко" най-голямата заплаха пред Турция идва тъкмо от тези 40 години надежди.
"Репюблик дьо Сантр" смята, че изявлението на президента Ширак пред ТФ1 само е покачило градуса на полемиката.
"Приемането на Турция изостри политическите дебати" - то раздели партиите вдясно, както и вляво, преобърна основното и второстепенното... Европейската рамка обаче се налага. И така се слага край на психодрамата, която трае доста време", констатира "Ла Прованс".
Същевременно Жискар д'Естен, инициаторът на Евроконституцията и противник на членството на Турция в ЕС, е под купола на Френската академия.
"Ла Монтань" припомня, че бившият френски президент е автор на един роман - "Пасаж", чиито редки читатели избухват в смях...
Освен това бащата му Едмон също е заседавал под купола на академията, припомня изданието.
"Паризиен" се спира на това, че Жискар е избран на мястото на Леополд Седар Сенгор.
Вчера екпрезидентът е отдал почит на своя предшественик, когото друг държавен глава - ивориецът Боани, шеговито наричаше "французин, изрисуван в черно".
Освен това Сенгор е бил първият мr гост в Елисейския дворец, припомни новият академик.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!