Според Бернард Бот, външен министър на Холандия, която в момента председателства ЕС, 1 май е много вероятна дата за присъединителните договори за София и Букурещ, допълва изданието.
Той посъветвал Румъния да не отваря отново някои от преговорните глави; на същата позиция бил и външният ни министър Соломон Паси, според когото това би върнало преговорния процес много назад.
Колкото до критиките на американския посланик у нас Джеймс Пардю за съдебната ни система - по същество няма разлика между критиките на ЕС и САЩ, цитира изданието коментара на първия ни дипломат.
А иначе, София ще оглави ЕС след 14 години, допълва изданието, като се позовава на "И Ю обзървър".
България ще е председател на ЕС през 2018-а, приглася "Дневник".
Страната ни ще бъде председател на ЕС в периода 1 юли-31 декември 2018 г., страните членки са се споразумели за списъка на председателстващите държави до 2020-а.
През това време: Япония ни е важна колкото ЕС и САЩ - този акцент от посещението на премиера Сакскобургготски и неговите изявления извежда "24 часа".
Симеон подчертал, че с японците имаме общи ценности и близки позиции по международни проблеми.
А иначе изданието разказва какво е успял да свърши премиерът - в един ден той пи чай с японския император и с йорданския крал.
Абдула Втори, който също бил в Япония, научил, че там е и приятелят на баща му, и веднага отишъл да го посети в хотела му, разказва вестникът и разкрива още, че Китин Муньос се показал като зет като мед в Токио.
На прием в чест на премиера той донесъл на Симеон златиста кутийка в шишенце, дискретно извикал келнер и му поискал чаша, където сипал съдържанието, като въпросното шишенце съдържало еликсир срещу умора, обяснава "24 часа".
През това време у нас преброиха 625 просещи деца. Статистиката е на Държавната агенция за закрила на детето, отбелязва "Труд" и допълва позицията на нейната шефка Ширин Местан: че подрастващите сами провокират педофилите.
Интересно обаче как ги изкараха точно толкова просещите деца, като те могат да се видят на всеки ъгъл, коментира изданието.
И ако наистина са толкова малко, тогава държавата може с мед да ги изхрани - колко му е. Затова нямало нужда агенцията да измисля държавни стратегии за борбата с лошото явление и в края на годината да отчита каква бурна животоспасяваща дейност е развила.
Нищо да не бе сторила агенцията, а всеки неин чиновник да бе прибрал, изкъпал и нахранил едно просяче, тия 625 деца нямаше да ги има, коментира "Труд". Ако обаче, уви, бяха само толкова.
А българчетата са втори в Европа по изпити бири и на трето място по пушене на цигари, като броят им се е удвоил през последните четири години, отбелязва "24 часа".
Редовните пушачи на марихуана през 2003-та са 8%, като броят им също се е удвоил.
Специалисти обаче се опасяват, че тревата може да отключи психози и предразположени; освен това лекарите очаквали бум на зависимите след две-три години.
Около 140 издателства и книгоразпространители участват в тазгодишния Панаир на книгата в НДК, който стартира и ще продължи до 19 декември, разказва "Дневник".
Издателствата традиционно подготвят силни заглавия за изложението. В рамките на панаира за четвърти пореден път ще се състои и литературно кафене "Хеликон" с модератор Йордан Ефтимов, автор и на предаването на РФИ за литература "Книжни тигри".
За първи път кафенето е изцяло подчинено на тематичния принцип и дискусиите в него са мислени като коктейли от преливащи една в друга сесии, обяснява той за "Дневник".
Детска книжка пък подариха на Силви Вартан при пристигането й в България.
Книжка с приказки за Силви Вартан, обявява "Монитор". Президентът Георги Първанов пък я награждава с орден "Стара планина".
"Животът ми винаги се е докосвал до екстремните неща. Смятам, че това е моята славянска страна. Или всичко е било много светлина, или сянка", цитира "Монитор" Силви Вартан.
"А щастие е - допълва тя, - когато човек може да се вълнува от малките неща. А най-важните неща в живота са семейството, приятелите, любовта."