А поводът: на 21 септември обществената южноафриканска телевизия излъчила двуминутен запис, показващ екзекуцията на американския заложник в Ирак Армстронг - прерязване на гърлото с най-малките детайли... всичко това съпътствано от пропаганден текст на похитителите и виковете на жертвата.
Реакцията на ужасените южноафрикански зрители е бурна, главният редактор на телевизията е уволнен и осъден да плати глоба, а обществената телевизия на Южна Африка сега е принудена да поднесе извинение на 11 езика във всичките си новинарски емисии.
Дали ислямистките групировки спечелиха медийната война? - пита обаче "Телерама", подхващайки питането на бивш американски държавен секретар, публикувано във "Форин афеърс": "Как стана така, че някакъв тип от дъното на пещерата спечели комуникационната битка с най-напредналото информационно общество в света?"
И последна констатация на "Телерама": нормално ли е в интернет форумите да се водят сюрреалистични дискусии доколко прерязването на гърлата е съвместимо с шериата?
"Фигаро магазин" излиза с "Турско досие" по повод на решението, което Анкара чака на 17 декември от ЕС.
В Турция обаче също има тероризъм, настоява изданието и обяснява, че това са много агресивни групировки, които биха искали да се базират в Западна Европа.
Ирански философ коментира пред "Темоаняж кретиен" въздействието върху съвременния тероризъм от страна на иранската революция, която според него е основополагащо събитие от края на ХХ век.
"Тя промени лицето на света, измисли формите, инструментите на съвременния терор. Тя превърна религията в идеология на борбата. Иран е голяма страна. Той се превърна в пример за мюсюлманските страни, какъвто някога Москва беше за страните от Източна Европа. Преди иранската революция, светът не беше виждал ислямистко правителство", пише авторът.
Коментаторът на "Курие ентернасонал" сравнява решението на Техеран да спре с обогатяването на уран с две други събития - освобождаването на кубинския дисидент Раул Риверо и победата на оранжевата вълна в Украйна.
Три събития, които носят точки на ЕС, смята изданието и допълва: "Изведнъж се оказа, че Старият континент може да разплита политически казуси."
"Пари мач" продължава "темата Европа" чрез бившия френски президент Валери Жискар д'Естен, който предупреждава да се избягват "ускоренията в разширяването".
Нека Европа спре в даден момент и да види как функционира с 25 страни, призовава Жискар д'Естен, който не крие, че е скептичен относно Турция, защото няма система, при която последният дошъл да взима окончателните решения.
Портретът, който "Пари мач" прави на Жискар д'Естен, завършва с негови снимки за предстоящото му влизане под купола на Френската академия в четвъртък, 16 декември.
В памет на своя предшественик Леополд Седар-Сенгор, на чийто фотьойл сяда в академията, експрезидентът смята да учреди образователен проект в Сенегал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!