Новината идва в отговор на вчерашните три въпроса на изданието към френския държавен глава.
Френският посланик у нас Ив-Сен Жур съобщава, че се е свързал с президентството на Френската република и че въпросът е бил споменат в разговора "на четири очи" между Ширак и Кадафи.
Освен това френският външен министър Мишел Барние повдигна неотдавна въпроса в Триполи, припомня посланик Сен-Жур и допълва:
"Франция показва настойчивост и е солидарна с европейските предложения за уреждането на това болезнено дело. А фактът, че "либийското дело" не е било споменато на пресконференцията на Жак Ширак е проблем на медиите, които в навечерието на 10-ата среща на франкофонията са предпочели да разпитват френския президент по други горещи теми като Кот д'Ивоар, Ирак и Украйна."
"Не се съмняваме в приятелството на Франция - отговаря "Труд" в послеслов към писмото на посланик Сен-Жур. - Сега има отговор и всичко е в ред."
Като се позовава на писмото на френския посланик, "Стандарт" също подчертава, че Жак Ширак е призовал Кадафи за бързо и справедливо решение на делото с българските медицински сестри.
Междувременно официален източник от ЕС е подчертал, че Либия ще остане извън средиземноморската зона за търговия и сътрудничество, ако не спазва човешките права и не освободи българките, пише изданието.
"Монитор" също цитира въпросното писмо, но освен това се обръща за подробности към посланика ни в Париж Марин Райков, който заявява: "Франция многократно е поставяла въпроса за СПИН процеса в Либия. Либийският съд обаче не призна свидетелствата на френския професор и откривател на вируса на СПИН Люк Монтание."
"Сърцето ми се разтуптя от толкова богатства" - тези думи на принца на Монако Албер "Монитор" извежда във водещо заглавие.
Става дума за емоционална реакция на престолонаследника на Монако при вида на културните богатства в Стария град в Пловдив.
Принц Албер е поел ангажимент страната му като член на ЮНЕСКО да включи тази част на Пловдив като световен паметник на културата.
За "Стандарт" най-забележителното е, че принц Албер е постил с кисели краставички и печени чушки при посещението си в Бачковския манастир.
Чужденци ще стават донори на българи, съобщава "24 часа".
Това се предвижда по договор с ЕС, като парите ще бъдат европейски, а присажданията ще се правят във Варна, заявява доц. Анелия Клисарова, ректор на Медицинска академия в морския град.
В момента се подписват договори между България, Гърция, Франция и Германия, така че при спешен случай на трансплантация необходимите органи за трансплантация да могат да дойдат и отдругаде.
България обаче е последна по броя на компютри в Европа и 83-та в света според оценката на министъра на транспорта и съобщенията Николай Василев, отбелязва "Монитор".
У нас на 57 българчета се пада 1 компютър в училище, докато в ЕС съотношението е компютър на 16 деца.
"Закриват филиалите на ВУЗ", извежда "24 часа".
Това ще започне от догодина, а причината е, че повечето от тях не отговарят на европейските изисквания за акредитация.
По новата структура колежите отново стават полувисши университети.
А иначе, във вътрешнополитически план, земеделците наново ще пробват да се обединят на конгрес през декември, пише "Монитор".
Масоните пък провеждат два паралелни конгреси, отбелязва изданието.
МВР продължава да се занимава с доклада на ген. Атанас Атанасов за корупцията от 1999 г. и оспорва данни от него, научаваме от "Стандарт".
Полетът на четвъртия ни пехотен батальон за Ирак пък беше отлаган вчера четири пъти поради съображения за сигурност, пише "Труд".
"Войната в Ирак беше грешка", заявява световноизвестният философ и писател Умберто Еко пред "24 часа" и се аргументира:
"Беше обявена като война срещу тероризма, но не произведе никакви разумни резултати."
Според него "това е война, породена от липсата на култура".
"Когато навремето САЩ започват война с Япония, възлагат на своя най-голям културен антрополог Бенедикт да напише книга, която става бестселър. След нея американските генерали се отказват да хвърлят атомна бомба над Киото, защото разбират, че ако се случи нещо с този град, това ще попречи на възможността им да общуват с Япония през следващите 300 години. Във войната в Ирак нямаше такива културни наслоения - подчертава Умберто Еко, - въпреки че в американските университети има достатъчно арабисти, които могат да обяснят на армията как да действа."
Именно това кара Умберто Еко да определи войната в Ирак като война поради липса на култура.
Лекцията на Еко на тема "Понятието за границите на европейската култура" предизвика истинско стълпотворение, съпоставимо с Вавилонското, подчертава "Монитор", а "Труд" пише за "фурора Еко" в София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!