"Оранжевата революция" добива размах в Киев, е водещото заглавие за "Монд".
Украинската опозиция заплаши да блокира достъпа до правителствените здания в Киев, обявявайки първата си законова победа след решението на Върховния съд да забави влизането в сила на резултатите от президентските избори, пише изданието.
Путин предизвиква Европа, отбелязва "Либерасион" и разказва:
"В разговор между глухи се превърна срещата между ЕС и Русия. На излизане от срещата на върха, която продължи няколко часа вчера в Хага, руският президент Владимир Путин сам се поздрави за "прозрачния" характер на президентските избори в Украйна.
"Не ние трябва да решаваме дали да приемем или не резултатите от вота. Това зависи от самите украинци, каза той.
ЕС не може да приеме резултатите от президентските избори в Украйна, му отговори холандският министър-председател Ян Петер Балкененде, който дипломатично призна, че двете страни в разговорите "имат различен подход" спрямо кризата в Украйна.
Най-добре е да се каже, че срещата вчера не послужи за нищо, заключава "Либерасион".
"Никой не е очаквал, че Путин ще оттегли подкрепата за протежето си Виктор Янукович. Той дори си позволи лукса да заплаши европейците, като им намекна за възможни репресии спрямо протестите в Украйна", допълва изданието.
Членството на Турция ще пренатовари ЕС, смята от своя страна германският "Ди Цайт" и обяснява защо:
"На 16 и 17 декември 25-те правителствени ръководители от страните членки на ЕС ще приключат официално преговорите за членство с България и Румъния. В същото време те възнамеряват да започнат такива преговори с Хърватия и Турция.
Склонността към илюзии е видно, особено когато представител на Европейската комисия каже, че "с присъединяването на Турция ЕС ще стане глобален актьор на политическата сцена".
Все пак думите на Гюнтер Ферхойген изказват болезнената истина, че в момента ЕС не играе никаква роля в световната политика", твърди изданието.
"Баргути - възможен кандидат за палестински президент", е друго заглавие в "Либерасион".
Президентът на Израел не изключи възможността да помилва палестинския лидер, съобщава всекидневникът.
"Ще се кандидатира ли или не? Обсъждано от няколко дни, загадката около кандидатурата на Маруан Баргути за поста президент на Палестинската автономия стана още по-голяма, няколко часа преди събирането на Революционния комитет на "Фатах", натоварен да обсъди почти официалната кандидатура на Махмуд Абас. Различни източници от "Фатах" твърдят, че Баргути също е кандидат, но неговите адвокати не потвърдиха информацията", отбелязва "Либерасион".
Съдбата на петте български медицински сестри, осъдени на смърт в Либия, остава несигурна, четем още на страниците на "Монд".
"Дали официалното сдобряване между Франция и Либия ще доведе до благоприятен изход от ситуацията около педиатричната болница в Бенгази, във връзка с която на 6 май пет български медицински сестри бяха осъдени на смърт?", пита се електронното издание на френския вестник в коментар по повод приключилото посещение на Жак Ширак в Либия.
"Монд" припомня, че петте български медицински сестри са обвинени в умишленото заразяване с вируса на СПИН на 380 либийски деца, както и за смъртта на още 46 в периода 1997-1998 г.
"Те бяха признати за виновни от съда в Бенгази и осъдени на смърт. По време на посещението си френският президент трябваше да настоява за тяхното помилване", допълва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!