"Буш ще повтаря", иронизира "Франс соар".
Регионалното издание "Прованс" пише за един "всемогъщ" Буш, а друго регионално издание "Монтань" - за "тотална победа, въпреки Ирак".
Според "Лез Еко" сегашният и бъдещ стопанин на Белия дом е придобил "нова легитимност", а "Трибюн" констатира, че "Уолстрийт е приветствал преизбирането на Буш".
"Либерасион", изданието на левицата, обаче настоява, че "империята върви към зле" и че в "Америка се установява реакцията".
"Юманите", орган на комунистите, е още по-категоричен: "Мръсно време за света".
"Хералд трибюн" изтъква "солидната преднина", която републиканците извоюваха пред демократите, благодарение на което над втория мандат на Буш няма да витаят призраците от Флорида, наложили отпечатък върху първото му президентство.
Британската преса е също разделена по случая.
Според таблоида "Сън", известен с десните си пристрастия, "преизбирането на Буш е лоша новина за терористите: Светът е станал по-сигурен с Буш в Овалния кабинет".
"Дейли телеграф" е доволен от американските избиратели, показали, че никаква власт на земното кълбо не може да смути една свободна нация.
"Индипендънт", от своя страна", не крие разочарованието си: "Още 4 години".
"Дейли Мирър" е още по-брутален и публикува снимка на победния Буш с послание към гласувалите за него: "Как 59 017 382 души могат да са толкова глупави?".
"Гардиън", който признава, че "никак не обича Буш", обаче пише, че този път той има "истински мандат".
"Това, за което Буш-баща само мечтаеше, Буш-син осъществи. Той, "Уокър", е за втори път в Белия дом, и то с решаващо мнозинство в Конгреса", коментира "Репюблик дьо Сантр" под заглавие "Американският урок".
Според "Дерниер нувел д'Алзас" това е "победа на страха", а "Америка има нужда от успокоение и реши да не сменя коня по средата на пътя".
"Не гласуваха с мозъците си, а с карантиите си", цитира "Норд Еклер" казаното от американски политолог за неговите сънародници.
"Прогре" пише, че тази "стара Америка, вкоренена в арогантността и империализма си, показа най-карикатурния си образ, като по този начин даде оръжие и аргументи на враговете си".
"Прованс" смята, че в победата на Буш си е казал думата и религиозният фактор.
Католическото издание "Ла Кроа" се спира на войната и моралните ценности, които са дали възможност на Буш да продължи "мисията си".
"Монд" отбелязва, че това явно е вот на една "Америка във война", а "Паризиен" предполага, че касетата на Бин Ладен определено е изиграла роля в преизбирането на Буш.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!