Българите с неплатени здравни осигуровки ще могат да се лекуват безплатно, ако внесат в НОИ три вноски по 12 лева до 31 януари догодина. Тези промени в Закона за здравното осигуряване прие вчера кабинетът.
Самоосигуряващите се ще плащат наказателните вноски еднократно общо 36 лева. Ако обаче пак пропуснат три плащания, те отново губят правата си.
Веднага следва въпросът кой ще плати лечението на неосигурените до 31 януари.
"24 часа" търси отговор от зам.- здравния министър проф. Олег Хинков, който обяснява, че бюджетните субсидии са буферът, който поема този трус в здравноосигурителната система.
"Дори богатите българи не се лекуват както трябва", твърди в интервю за "Монитор" председателят на здравната комисия в Народното събрание доц. Атанас Щерев.
Вчера стана ясно още, че даренията във фонда за лечение на деца в чужбина ще бъдат освободени от данъци.
Кабинетът отпусна 5 млн. лева от бюджета за първата вноска и реши фондът да функционира като център към здравното министерство, но да го управлява обществен съвет.
В същото време луксозно опаковани пасти за 46 стотинки рушат зъбния емайл.
От "Виж" научаваме, че "козметика и напитки менте са залели пазара".
Двойни сметки за ток заради студа, четем в заглавие на първа страница на "Стандарт".
Народът хукнал да купува евтини отоплителни уреди, защото парното не е пуснато.
С 60% се е увеличило потреблението на ток от понеделник, информира още изданието.
Забраниха ругатни на стадиона, пише "24 часа". Щели да глобяват до 500 лева за псувня на мач.
Интерпретацията на "Виж" е "една вербална вулгарна атака струва повече от три минимални работни заплати у нас".
Така вече съдията нямало да бъде обратен. Изданието обаче се съмнява в приложимостта на закона и коментира: "От страх пред закона едва ли зрителите на стадионите ни ще мълчат и ще ръкопляскат като на балет".
"Майната му на свободното слово - четем в "Труд". - То бе потъпкано там, където българинът бе свикнал да го употребява най-гръмко - на стадиона."
Според вестника обаче много вероятно е депутатите да отнесат доста благословии, а и ще хванат хулиганите за шлифера.
В същото време "24 часа" обръща внимание на едно противоречие: "Насрочиха масов нощен бой в парка".
"Напълно лишено от логика е решението на Българския футболен съюз (БФС) да остави мача ЦСКА-"Левски" да се играе по тъмно", гневи се вестникът.
"Само пълен безхаберлък може да прати две агитки посред нощ в почти лишената от осветление Борисова градина. Какви закони против футболното хулиганство, какви 5 лева! В БФС явно искат у нас в неделя да има счупени глави", коментира още "24 часа".
Глоби много, полза няма, четем в "Труд". Изданието се спира на новоприетите от парламента санкции срещу пияните шофьори. Те вече няма да влизат в затвора за 1 година при наличие на алкохол в кръвта си над 1,2 промила, а ще плащат по-високи глоби.
Само ще се вдигнат рушветите, е реакцията на самите шофьори, на които се позовава "Труд".
Псувня отключила яростта у Кристиян, пише "Монитор". Помните, това е детето - убиец на своя съученик Кристин, а драмата се разигра в Перник.
Президентът пък предлага да защити на форум стратегия срещу детското насилие, отбелязва "24 часа". Според Георги Първанов едно от решенията е спортът.
"Багерите водят към златото" - под това заглавие "24 часа" се опитва да обясни защо точно сега дойдоха сензационните разкрития на д-р Георги Китов, нашумял напоследък с разкопките при могилата Голяма Косматка.
Сензацията носи пари, а без тях археологията е немислима, обяснява проф. Васил Николов, директор на Археологическия институт.
Напоследък сензация представляват само погребенията. Като чуели, че някой търси пари за некропол, за могили и за злато, спонсорите сами идвали, твърди професорът.
Това обяснява защо Китов намира пари за проектите си, а колегите му имат трудности с мениджмънта.
Различни слухове се носят около Георги Китов и откритията му и те са описани в материала на "24 часа".
Вестникът цитира друг професор - Иван Маразов, от Института по изкуствознание, според когото Китов е наясно, че откритата бронзова глава не е дело на Фидий, а златната маска не е на Терес, но такава била практиката и по света - една находка да се обвърже с епоха.
"Естествено е археолозите да си направят PR, след като цяло лято бачкат като луди", смята проф. Маразов.
В крайна сметка обаче има значение само едно - тепърва да осъзнаваме, че е голяма гордост за нас, българите, да обитаваме точно тези земи - думите са на проф. Александър Фол.
В това време "Строят вили върху Некропола в Созопол", съобщава "Виж". Сигналът бил подаден от археоложка от БАН.
Собствениците на частни имоти ги готвели за строителство, а учените нямат време да проучат терена.
И едно предстоящо събитие: Информационна борса за ЕС открива в НДК министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, съобщава "24 часа". Там можете да получите информация за всичко, свързано с ЕС - от бизнеса до образованието, медиите и живота на европейците. РФИ представя две свои европейски програми: "Европейски акценти" и "Форум на информацията".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!