Затова официалното закриване на сезона в Несебър беше толкова тържествено и с мажоретки, допълва"Стандарт".
976 млн. евро са приходите ни от туризъм в периода януари-юли 2004, съобщава "Труд".
"24 часа" разработва темата на цели две страници, като обръща внимание на един факт: докато броят на чуждите туристи е безпрецедентно висок, все по-малко българи отсядат в хотели по Черноморието.
Вицепремиерът Лидия Шулева коментира пред изданието, че малкият брой сънародници се обяснявал с това, че българинът не обича да е организиран курортист и не е свикнал, когато се записва доста по-рано за почивка, да получава намаления като чужденците.
По 1000 евро средно оставя чужд турист в България, сочат статистиките.
Колкото до класацията на чуждите туристи по страни, най-много са германците (535 000), втори са гърците (490 000), следвани от британците, Русия е на пето място (117 000 туристи), а Франция - 14-а (44 115 туристи), но пък бележи ръст с 34,5%.
"Париж застава зад София" - под това заглавие "Труд" на цяла страница обобщава визитата на премиера Сакскобургготски във Франция и цитира казаното от премиера Жан-Пиер Рафарен в Матиньон: "Европа ще стане по-привлекателна, след като България влезе в обединена Европа".
Освен подкрепата за членството ни през 2007 г., "Труд" не пропуска да отбележи и препоръките на френския външен министър Мишел Барние да увеличим усилията си в съдебната реформа.
Българските журналисти могли да са присъстват и на "разпита" на Симеон от френски депутати от комисията по външна политика в Националното събрание, ръководена от бившия премиер Баладюр, и изказват удовлетворение от отговорите на премиера, дадени под "кръстосан огън" и на отличен френски.
Като гаф на протокола "Труд" определя единствено, че премиерът Сакскобургготски е бил заварен неподготвен да каже колко българи изучават френски.
Но иначе България е изпратила ясни политически сигнали на тази среща, смята изданието.
Премиерът е подчертал, че българското общество силно се вълнува от европеизацията на Турция и че отказ на EС само ще засили радикализацията в нашата съседка, който ще се усети и у нас.
Освен това Симеон е призовал френските депутати Европа да протегне ръка на Сърбия, тъй като не бива да се оставя зона на нестабилност, в която да върлуват мафиотски структури, нелегален трафик и тероризъм.
Френският бизнес също е проявил силен интерес към България, пише "Труд".
Една от най-големите банки във Франция "Груп банк попюлер", смята да открие клонове у нас. Концернът "ЕАДС" се интересува от инвестиции в отбранителната ни промишленост, а от автомобилния гигант "Рено" са питали: "Готова ли е България да доставя части на завода ни в Румъния?"
Но "френският бизнес не ви познава добре", заявява в интервю пред "24 часа" Ернест Антоан Селиер, президент на "МЕДЕФ ентернасионал" (сдружението на френските предприемачи, в което членуват 750 000 компании).
Селиер прави равносметка на френските инвестиции: 138 млн. долара инвестиции в края на м.г., 77 френски компании в България, Франция е шести търговски партньор на България, което, разбира се, не е достатъчно, но е окуражаващо като начало.
Той отчита и българските предимства: висококвалифицирана, динамична работна ръка - но и недостатъците: законодателни несъвършенства и забавяне на административната реформа; красивата природа и изключителното културно богатство, но и лошата инфраструктура.
През първата половина на 2005 г. "МЕДЕФ ентернасионал" ще изпрати в България много голяма делегация, която ще посети български предприятия, бъдещи клиенти, доставчици или партньори, заявява Селиер.
Данъците у нас може да паднат, а ДДС да стане 18%, извежда "Монитор", но уточнява - само при втори мандат на Милен Велчев (или поне такова обещание поема неговият екип).
Което кара "Труд" да запита в коментарната си колонка: "А слънцето ще грее ли след изборите?" Защото, без майтап, такова послание отправи зам.-министър на финансите. Явно това е новата правителствена линия. Щом наскоро и Соломон Паси заяви, че само ако това правителство остане, България ще влезе в ЕС на 1 януари 2007 г.", коментира вестникът.
"Стандарт" съобщава, че един данък все пак пада: по-малко ще плащат собствениците на стари коли от догодина.
"Монитор" ни връща към кризата в здравната система, разразила се сега, и изтъква, че според проучване на "Превис консулт" до голяма степен за това носят отговорност чиновниците в здравната каса.
"Труд" във водещото си заглавие съобщава, че проектозакон ще брани правата на пациентите и 1500 лв. глоба грози лекар, който издаде информация за здравословното състояние на пациента си.
Но всичко това е в бъдещето, а на онези, които живеят с мечтите си, "Стандарт" дава пример: 41 г. перничанин Йордан Иванов, без да е стъпвал в Париж, изградил върху два гаража 6-метрово копие на Айфеловата кула.
"Като не успях да събера пари да видя Франция, пренесох символа й у дома си", разказва той.
Половин година той, заедно с баща си, купували стоманени тръби и построили кула, 60 пъти по-малка от оригинала на Айфел.
За целта отишли 700 кг винкели, купувани на части, защото парите все не стигали.
Единствената разлика между парижката и пернишката кула е в цвета, пише "Стандарт".
Оригиналът е кафяв, а Йордан боядисал своята в сребристо и като грейнело слънце неговата кула ставала още по-хубава.
И така Айфелвата кула в кв. "Църква" се превърнала в една от атракциите на Перник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!