"Пари мач" публикува на първа страница снимката на жена, носеща малко дете. Нейният поглед трудно може да се забрави. Изданието прави равносметка: 339 убити в Беслан, 700 ранени.
Така "Мач" остава верен на принципа си: тежестта е на думите, шокът е на снимките. На вътрешните страници виждаме как деца жадно пият вода след дни на неутолена жажда.
Виждаме как изглежда отвътре взривеното училище, виждаме кръв и човешки тела.
А краят на репортажът на "Мач" по-скоро напомня "Пиета" - майки, които ридаят над своите деца. И още една снимка, която трудно може да бъде забравена: две жени, плачещи зад стъкло, покрито с капки вода...
В броя си "Мач" избягва дългия анализ и дава думата на някои от оцелелите деца. Разказват Сергей, Оля, Алина.
Те говорят за първия учебен ден, както и за онова, което се е случило на 3 септември.
"Нувел Обсерватьор" се опитва да даде отговор как е бил извършен щурмът срещу училището. Оценките са: неефикасност, измами, дезорганизация.
"Поен" предпочита да зададе още въпроси, които тревожат. За това как Владимир Путин допълнително "втвърди" тона си. Защото Русия е показала слабост, а както той казва, "слабите ги бият"...
Марк Нексон констатира, че руският президент вече избягва да произнася думата "чеченец". Оттук нататък той преминава към по-удобното решение: проблемът не е в това, което Русия прави в Чечения, а в международния тероризъм.
А международният тероризъм, това е ислямският тероризъм. Което пък е повод да се върнем към съдбата на двамата отвлечени френски журналисти в Ирак - Кристиян Шено от РФИ и Жорж Малбрюно от "Фигаро".
От страниците на "Експрес" Бернар Гета пише за тази драма, разделяйки я на две части - преди и след 29 август.
29 август беше датата, когато делегация на френския Национален съвет на мюсюлманите пристигна в Ирак, за да се срещне с местните улеми, по-близки до тях, отколкото похитителите, които поискаха... оттегляне на закона за ислямските забрадки във Франция.
"Ла Ви" пише за мускетарите на френския ислям. Образът е силен. Брюно Етиен, специалист по исляма, смята, че присъстваме на раждането на "галикански ислям", типично френско явление. А "Експрес" се надява, че това ще засили интеграцията.
Повечето издания отделят много място и на края на ваканцията.
"Нувел Обсерватьор" излиза с цяло досие по една "модна" тема - 1001 начина как да се носи "фишу" или "забрадка".
Училището изглежда е истинският "болен" от религията, пише "Мариан" и смята, че част от проблемите са в недостига на религиозна култура у учителите.
Френското училище е все още засипано с постановки от 60-те години. Препоръката на изданието е, че трябва да има повече внимание и зачитане на културата на децата от имиграцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!