Това заглавие обобщава темите от новините - съжителството на трагичното и радостното, съжителство на игрите (олимпийските) и войните (иракската и антитерористичната).
Сълзи от радост и сълзи от скръб се виждат по снимките на страниците на френските вестници днес.
ФРАНС СОАР пише за годишнината от освобождението на Париж от нацистка окупация: "Градът диша въздуха на свободата", което е част от обширна публикация, посветена на 60-годишнината от знаменателното събитие.
Комунистическият ЮМАНИТЕ коментира комюникето по случай годишнината на лидера на крайнодесния Национален фронт Жан-Мари льо Пен, в което се казва, че целта на освободителите не е била да избавят Париж от хитлеристко иго, за да попадне градът под болшевишко.
ЮМАНИТЕ пише: "И децата знаят от коя страна на барикадите се намираха комунистите в обсадения Париж и от коя страна се намираха онези, чийто наследник днес е Льо Пен."
ФИГАРО от своя страна цитира френския президент Жак Ширак, който в словото си е призовал младите "да бъдат верни на идеалите на освободителите".
ФИГАРО помества днес интервю с израелския външен министър Силван Шалом, който е на посещение в Париж и снощи посети еврейския център, умишлено подпален с антисемитски подбуди.
Пред вестника Шалом казва, че израелско-арабският конфликт е вероятен фактор, подклаждащ антиеврейските прояви в Европа, а но маловажен фактор и не може да служи като извинение и оправдание.
Според него антисемитизмът и расизмът подхранват съществуването на тероризма.
Израелският първи дипломат защитава изграждането на т.нар. "защитна стена", предприето от израелските власти, и изразява пред ФИГАРО учудване, че европейските държави са гласували преди няколко седмици в ООН в полза на пропалестинска резолюция, осъждаща изграждането на тези защитни съоръжения.
Редакционен коментар на ФИГАРО изтъква, че посещението на Силван Шалом в Париж повдига няколко проблема.
"Има само един възможен ответ на тази визита - разбираема, но малко закъсняла: да се разкрият виновниците за антисемитските актове, да бъдат осъдени с най-голямата строгост на закона. За съжаление е по-лесно да се говори, отколкото да се действа. Бихме искали отношенията между Париж и Йерусалим да не зависят от подобни изолирани френски прояви. Еврейската държава си има куп други проблеми за разрешаване, че да се занимава с обществения ред във Франция. Всеки си има сфера на действие, всеки си има своя си територия", заключава анализът във ФИГАРО.
И още едно интервю във ФИГАРО, в което френският външен министър Мишел Барние призовава: "Да спрем да се самооплюваме". Барние отхвърля спорната теза, че "френското влияние в света отслабва". Външният министър казва: "Напротив, твърде добро е френското представителство в европейските институции."
ФИГАРО ЕКОНОМИ отсича: "Франция защитава толкова лошо икономическите си интереси в Брюксел!", а заглавието е "Разочарования и надежди в лобирането за трикольора".
Поводът е 12-ата конференция на посланиците, която е на тема "стратегии за влияние" и се провежда осем месеца след стачката във френското Външно министерство "Ке д'Орсе", напомня от своя страна МОНД. Бюджетната несигурност провокира тогава безпрецедентен протест сред дипломатическите служители.
МОНД допълва, че най-остър е дебатът за прерогативите на външното министерство, а именно стимулиране на ясно идентифициране на средствата, които харчат френските мисии в чужбина.
В момента Ке д'Орсе разполага с едва половината средства за чуждите мисии и цялата френска администрация.
Другият важен дебат е видимостта и ефикасността на т.нар. "аксион кюлтюрел" - т.е. действията в сферата на културата, смята МОНД и заключава: Всичко казано сочи, че положението с външната политика е тревожно.
ФИГАРО коментира самолетните катастрофи в Русия като "инциденти с неизяснени обстоятелства". Вестникът съзира "чеченската версия" като най-вероятна.
МОНД тълкува едновременността на двете катастрофи като белег, че става дума за атентат, или поне опит за атентат.
ЛИБЕРАСИОН изчислява, че за 100 години история на гражданската авиация, това е първи случай на едновременни самолетни катастрофи. Освен един прецедент - от 11 септември 2001 г.
Връщането на Систани в Ирак означава потенциален край на сраженията и конфликтите в страната - аятолахът ще се опита да сключи примирие и да действа заедно с Моктада Садр, пише ФРАНС СОАР.
ЛИБЕРАСИОН чрез специалния си пратеник в Багдад пише за утрешния мач на иракския национален отбор по футбол - за бронзовия олимпийски медал. Кореспондентът предава от иракската столица: "Иракчаните са единни за успеха на своя дрийм тийм".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!