Френската преса обяснява как се е стигнало до поредния изблик на корсикански национализъм.
"Фигаро" подчертава сложната позиция на политическите партии на острова, притиснати, от една страна, от нелегални движения, а от друга - от правителството, решено да се покаже твърдо спрямо нелегалните...
Според "Либерасион" примирието в Корсика е заплашено.
Впрочем във френската преса става дума за доста заплахи.
"Либерасион" дава обширна информация относно мерките за сигурност на олимпийските игри в Атина, които започват в петък и са първата лятна олимпиада след атентатите на 11 септември 2001 г.
Изданието ни засипва с дъжд от статистика, която илюстрира предвидените мерки за сигурност. Организаторите са отделили 1,2 млрд. евро, за да се развие всичко според предвижданията. Това е три пъти повече, отколкото в Сидни преди четири години. 120 000 души ще бдят над сигурността.
"Ла Прованс" пък изтъква, че тази събота и неделя в Южна Франция ще се случат две събития, които биха могли да привлекат вниманието на евентуални атентатори.
Първо, папата ще бъде в Лурд, затова хиляди полицаи, жандарми и агенти вече наобикалят мястото за поклонение. И второ, в неделя ще се отбележи 60-годишнината от дебаркирането на съюзниците в Прованс.
Очаква се на маневрите на флота да присъстват 3 млн. души, както и много държавни ръководители. Жителите на Южна Франция без съмнение с нетърпение очакват спокойствието на септември, пише "Прованс".
"Ла Кроа" пък отделя внимание на разширяването на ЕС и по-точно на вълната от източноевропейци към пазара на труда в Западна Европа. Грешка - такава вълна няма да има, смята изданието.
Полската преса например твърдеше, че 500 000 поляци смятат да търсят работа във Великобритания. В крайна сметка се оказа, че не повече от 15 000 поляци са решили да пробват шанса си в Лондон.
Обяснението: Великобритания, досега доста либерална, затегна трудовото си законодателство.
"Юманите" пък излиза с едно сравнение: представете си седем души, затворени в телефонна кабина. Констатацията обаче не е насочена към телекома, а към френския Център за административно задържане, който се занимава с имигрантите.
Ресурсът, с който напоследък разполага този център за имиграцията, се оказва катастрофален и изчисления на "Юманите" налагат сравнението с телефонна кабина, като се има предвид предвидената площ за задържано лице.
"Франс соар" също прави интересен експеримент. Изданието празнува 60 години и решава да предложи на читателите си своя брой от 9 август 1944 г.
Така научаваме, че Червената армия превзема две крепости в Карпатите... Връщане назад в историята.
И отново скок в историята. "Либерасион" ни прехвърля в Лондон. На "улицата на абатството" - "Аби роуд". 30 г. от появата на известния албум на "Бийтълс". Репортаж от прочутия кръстопът. Мнозина се снимат там боси, както Пол Макартни на обложката на албума.
А "Фигаро" публикува интервю с един млад музикант - Робърт Мартин, който тези дни нашумя особено. Но не с музиката си, а след като засне и пусна по интернет въображаемата си екзекуция като иракски заложник.
Кадрите обиколиха световния видеообмен, преди да се изясни мистификацията. "Как ви щукна подобна идея?", пита журналистката от "Фигаро".
Младежът обяснява, че целта му била да покаже колко лесно е да се имитират кадрите, които циркулират из интернет и медиите излъчват, без много да му мислят.
Изданията смятат, че това, което образите показват, е истина, просто защото виждат образи, казва Робърт Мартин. Шегата му не бе особено забавна, но може би има над какво да се замислим, пише "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!