Нека обаче започнем с "Фигаро", който прави изключение и пише за Слободан Милошевич, понеже бившият югославски диктатор е дал интервю от затвора в Хага.
Милошевич, който въпреки тежките обвинения в геноцид в Босна и военни престъпления в Косово и Хърватия, заявява: "Съдиите са получили поръчка от западните правителства да ме погубят."
"Алзас" пък се връща върху ситуацията в Ирак и пише: "Екзекуциите на заложници в Ирак, филмирани и излъчвани по цял свят, апокалиптични заплахи на "Ал Кайда" - така медиите залагат на политиката на терора, която е тъкмо обратното на премълчаването и на дървения език. Но дали така една измама не се сменя с друга измама, доколкото е вече много трудно да се различи истината? Войната се превърна в комуникация и Осама бин Ладен много добре разбра това, както го разбраха в Белия дом и техните съюзници. А макар и далеч от бойното поле, публиката е тази, която плаща разходите", коментира изданието.
Във "Фигаро" Жорж Сюфер се спира подробно на Алжир и ролята, която в момента играе президентът Бутефлика.
Той спечели изборите с 85%, което означава, че зад него е голяма част от армията, припомня изданието.
"Така той се превърна в силния човек. Алжир, изтощен от гражданска война, се нуждае от усилие, за да излекува болната си икономика", пише вестникът.
"Ла Кроа" се спира на европейска тема, като се връща към френско-германското партньорство. Без хармония между Париж и Берлин нямаше да се стигне до приемане на конституцията, смята изданието. А също и до разширяването.
Ноел Льоноар в "Уест Франс" се спира на новото лице на Европейската комисия. След няколко седмици нейният нов президент Дурао Барозу ще поеме ръководството за пет години, подпомаган от още 24 комисари.
А сега - към драматичния пожар в Савоя. Шест деца и двама възрастни загинаха в този пожар, разразил се през нощта в конна база, пише "Франс соар". Сеното за животните е ускорило разпространението на пламъците.
"Юнион" отбелязва, че както и при експлозията в Гиленгиен, емоцията взима връх. Президентът и премиерът на Франция поднесоха своите съболезнования от името на всички, но е трудно да се намерят точните думи, подчертава изданието.
Повишаването на цените на петрола също безпокои изданията. "Хералд трибюн" смята, че цените на петрола не би следвало да се задържат дълго на тези нива.
"Ла Трибюн" от своя страна прави съпоставка със събития преди 30 години, когато страните производителки врътнаха кранчето и оставиха на сухо потребителите. Сега кранчето е отворено, но потребителите се сблъскват с проблем с предлагането.
Решението е комплексно - не само техническо, но и геополитическо, пише "Ла Трибюн". Трябва да има ред в света, за да могат разумно да се използват петролните резерви.