Българските власти проверяват дали откритите тленни останки са на 32-годишния Ивайло Кепов, единия от двамата българи, които бяха отвлечени на 29 юни край северния град Мосул, допълва "Гардиън". Министерството на външните работи на България междувременно обяви, че другото обезглавено тяло, което беше открито пак на брега на Тигър на 14 юли, е на единия от заложниците, 30-годишния Георги Лазов, пише още изданието.
Открито е обезглавеното тяло на още един заложник, вероятно българин, обявява и "Ел Периодико".
"Междувременно кризата със заложниците в Ирак става все по-лоша. Докато редица страни вчера засилиха усилията си да се опитат да освободят седем чуждестранни шофьори на камиони, отвлечени в Ирак - трима индийци, трима кенийци и египтянин, иракската полиция откри във водите на река Тигър, в околностите на Тикрит, обезглавено тяло, което е възможно да е на втория български заложник. Двама българи бяха отвлечени в Ирак в началото на юли от групировката на Абу Мусаб ас Заркауи", припомня изданието.
Вчера България обяви, че е идентифицирала обезглавеното тяло, открито миналата седмица също в Тигър, допълва "Ел периодико". То е на българския шофьор Георги Лазов, първият от двамата български заложници. Така София плати цената за отказа си да изтегли войниците си от Ирак, коментира вестникът.
Междувременно Анхело де ла Крус - филипинският заложник, който беше освободен, след като страната му изтегли контингента си от Ирак, - се завърна в Манила, където беше посрещнат като герой, завършва "Ел Периодико".
Правителството на САЩ доказа, че е неспособно да предпази американците от тероризма - с това обобщение излиза на първата си страница "Хералд трибюн". Така изданието резюмира изводите от публикувания вчера официален доклад на независимата комисия, разследваща атентатите от 11 септември.
На 567-те страници в доклада са разгледани 10 възможности, които може би биха могли да променят хода на събитията, ако бяха оползотворени, отбелязва от своя страна "Фигаро".
Сред тях е и разпространеният от "Асошиейтед прес" видеозапис на петима камикадзета, които преминават през охраната на летището във Вашингтон, за да се качат на полет на "Америкън еърлайнс".
Те преминават през задължителното проверка и въпреки това им е позволено да се качат на самолета, отбелязва "Фигаро".
Успехът на терористите, отнели живота на почти 3000 души, представлява провал на "политиката, управлението, способностите и представите" в администрацията и разузнавателните служби, отбелязва от своя страна "Гардиън", като цитира само част от изводите на доклада.
Изданието цитира председателя на комисията Томас Кийн, според когото правителството "просто не е действало достатъчно" в борбата срещу терористичната заплаха преди 11 септември 2001 г.
Той обаче добави, че не е негова работа да обвинява директно отделни хора или учреждения, и вместо това отбеляза неспособността на службите да си обменят информация, заключава изданието.
Проблемът с израелската "стена на сигурността", която предизвика разгорещени дебати в ООН и бе определена като незаконна от международния съд в Хага, е сред централните теми във френския "Фигаро".
От една страна, стената е незаконна, тъй като се изгражда върху окупирани палестински територии, но от друга - тя е нужна на Израел, пише изданието и допълва, че по тази причина проблемът се оказва доста сложен за световната организация.
Все пак след тридневни дебати в Общото събрание на ООН и две отлагания на гласуването на резолюция, осъждаща строежа на стената, бе постигнат компромис и в текста на документа отново влезе призив и към двете страни да спрат насилието помежду си и да изпълняват ангажиментите, залегнали в пътната карта, който трябва да доведе до създаването на независима палестинска държава, добавя "Фигаро".
Според западни експерти, цитирани от "Независимая газета", последните събития в Палестина може да прераснат в гражданска война.
На противоположното мнение са арабски наблюдатели, които не са склонни да драматизират ситуацията.
В момента Арафат контролира напълно всички силови структури в Палестина, а те няма да позволят да започне мащабен въоръжен конфликт в нея, представя вестникът арабската гледна точка.
Ново правителство, което да представлява всички основни палестински политически кръгове, вероятно би било правилна стъпка по пътя към стабилизация и мир, тъй като на практика в момента Ахмед Корая няма алтернатива, заключава изданието.