Шарон призова евреите да напуснат Франция поради нарастващите антисемитски настроения, обявява "Индипендънт". Въпреки че одобри мерките, които френското правителство прилага срещу расизма в страната, той предупреди за "широкото разпространяване на антисемизъм".
Във Франция живеят около 600 000 евреи и 5 млн. мюсюлмани, коментира британският вестник.
Според френския "Фигаро" израелският премиер се опитва да неутрализира влиянието на Франция в Близкия изток.
Париж е смятан за най-пропалестински настроен и именно поради тази причина Тел Авив се опитва да отрече всяка негова роля като арбитър в разрешаването на близкоизточния конфликт, обяснява изданието.
"Освен това съществува и демографският проблем - Шарон се опитва да привлече поне 1 млн. имигранти, за да може да устои страната му на демографския натиск. Имайки предвид, че руският резервоар вече започна да се изчерпва, а този в САЩ просто не може да бъде пипнат, остават две основни възможности - евреите в Аржентина и Франция", допълва "Фигаро".
Отговорът на "Хералд трибюн": "Нека Шарон остави на мира еврейската общност във Франция. Тя е достатъчно голяма, за да се грижи сама за себе си", призовава изданието.
Същевременно в Палестина се разрази сериозна политическа криза, отбелязва руският "Комерсант".
В ивицата Газа започнаха безредици: демонстранти излязоха срещу Ясер Арафат и неговото обкръжение. Правителството начело с Ахмед Корая подаде оставка, която не бе приета.
Арафат назначи своят племенник на поста ръководител на службите за вътрешна сигурност и като резултат започнаха безредици.
"Катастрофа, невиждана анархия" - така оценил ситуацията в ивицата Газа палестинския премиер Корая, допълва изданието.
Арафат бе заплашен от своите. Ставаме ли свидетели на залеза на стария вълк, пита по този повод "Фигаро".
Защото фактът е неоспорим - позициите на Арафат бяха отслабени, както допълва "Льо Соар".
"Либерасион" е още по-категоричен - свещената крава Арафат бе подложен на сериозно съмнение.
"И през това време - два народа се смятат за несъвместими. Те мислят, че не могат да живеят заедно. И именно за това единият от тях реши да изгради стена помежду им. Стена, която бе издигната, за да подчертае различията. Но дали всъщност тя не може да ги сближи? Или поне когато става дума за изкуството, за киното", коментира днес специалният пратеник на "Либерасион" и разказва:
"Това се случи поне за една вечер. От израелска страна - стената бе превърната в широк киноекран. И на него бе показан документалният филм на иврит и на арабски на Симон Битон в рамките на Международния кинофестивал в Йерусалим.
По това време, но от другата страна на стената, в Палестина, бе отбелязано началото на открития за първи път Фестивал на киното в Рамалла. И всеки гледаше - от двете страни на стената. Защото, за да могат да я прекосят, им е необходимо специално разрешение. Но понякога киното и изкуството могат лесно да преминават преградите и стените", завършва разказът на "Либерасион".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!