Изданието добавя, че подвизите на един футболен екип могат както понастоящем в Гърция или във Франция през 1998 г. да пометат всичко по пътя си, макар да не променят нищо в света.
Но важното в спорта е следното, добавя "Уест Франс": че малките (Гърция, Португалия) могат да победят големите и че грешката е човешка (на съдията или на играчите).
"Атина в лудост", "Гърция празнува своите "богове", пише "Паризиен" по повод невероятното посрещане на гръцките футболисти в родината им. Гърция свидетелства за олимпийска форма, добавя "Ла Кроа".
"Екип", преминал вече към колоезденето, въпреки всичко поздравява гръцкия отбор, надмогнал егоизма и големите играчи.
Изданието прави паралел с влизането на Гърция в ЕС преди 20 години, когато страната дълго време бе на последните места в икономиката, както и във футбола.
"Либерасион" настоява, че тази еуфория "скрива гората": футболният шампионат в Гърция е обезкървен, отборите са съсипани, публиката е рехава...
"Либерте де л'Ест" се пита дали победата на Гърция застрашава големите сеньори на международния спорт и подчертава: "Магията на спорта е и в смяната на страните и поколенията."
"Юнион" прави още по-неочакван паралел, публикувайки репортаж от палестински бежански лагер в Деир ел Балан.
Там една млада спортистка - 19-годишната лекоатлетка Санаа, се е превърнала в символ на тази изстрадала нация, при това противоположен на жените камикадзета, които в името на свободата се взривяват сред израелците.
Санаа обаче е мирен символ и изданието я нарича "газелата на Газа".
Сигурността е друга тема по страниците на френската преса.
"Монд" се спира на доклад на спецслужбите, обезпокоени от засилване на радикални ислямистки настроения в предградията, все повече превръщащи се в "гета".
Става дума за близо 2 млн. души, засегнати от тези влияния, пише изданието.
"Миди либр" се спира на тази благодатна почва за радикалните мюсюлмански проповедници.
Във всеки случай имаме провал през последните 25 години на политиката на интеграция, смята изданието.
Според "Франс соар" предградията са дори "зони на дезинтеграция".
"Репюбликен Лорен" разказва за дейността на "Мюсюлмански братя" в някои учебни заведения. Дали училището ще удържи в спора за ислямските забрадки, пита се "Репюблик дьо Сантр".
"Ню Йорк таймс" междувременно в днешия си брой хвърля бомба с новината, че ЦРУ не е връчило на президента Буш информация, в която са се опровергавали данните за наличие на оръжия за масово поразяване.
Изданието твърди, че такъв доклад е имало и той вече е в ръцете на специална сенатска комисия, която разследва обстоятелствата и информацията, с която са разполагали САЩ и Великобритания преди интервенцията в Ирак.
Според "Ню Йорк таймс" обаче комисията не може да прецени в каква степен прикритите данни са били решаващи за действията, предприети от Белия дом.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!