Изданието отбелязва, че около 1 млн. души са намират в Дарфур, Западен Судан, където конфликт от февруари м.г. заплашва да доведе до истинска хуманитарна катастрофа.
Вчера в Дарфур генералният секретар на ООН Кофи Анан коленичи, за да чуе оплакванията на хората, налягали в прахта на лагера Зам-Зам, на север от Дарфур, допълва "Либерасион".
Тази сцена трябваше да подчертае решимостта на международната общност, след месеци пасивност, да реши съдбата на стотици хиляди хора, жертва на милициите, поддържани от Хартум.
От началото на дъждовния сезон, който всяка година превръща зоната в блато, повече от 300 000 души са изложени на смъртна заплаха.
Според кореспондент на "Юманите" в Чад, само "американците и европейците участват в "дипломатическия балет в Дарфур", докато спирането на огъня всъщност зависи от Африканския съюз.
Според "Монд" Хартум е поел ангажимент пред Колин Пауъл да разреши кризата.
"Суданското правителство обещава да разоръжи милициите си и да даде достъп за хуманитарни акции. В противен случай, Судан е наясно, че ще има санкции", пише вестникът.
"Монд" обаче цитира и интересни данни от годишния доклад на ООН за развитието, според които прогресът на Африка ще се усети чак към 2147 г. - а ако част от разходите по войната в Ирак бяха дадени за Африка, първите резултати щяха да се усетят още през 2015 г., твърди администратор на програмата.
"Vae victis, горко на победените" - с това заглавие "Либерасион" пък характеризира делото срещу Саддам Хюсеин, подчертавайки, че всеки процес срещу диктатор, независимо от трудностите, е прогрес в сравнение с линчуването или съдбата, сполетяла престъпни управници като Мусолини и Чаушеску.
Проблемът при процеса срещу Саддам обаче идва от факта, че си поставя други цели, освен раздаването на справедливост - да убеди света в промяната на положението в Ирак и в ефективността на новото управление, търсейки подкрепа сред хилядите иракчани, жертва на диктатурата, смята изданието.
А иначе образът на Саддам - брадясал и мрачен, шества по първите страници на изданията: от "Хералд трибюн" до "Паризиен", и от "Фигаро" до "Лез Еко".
Според "Шарант Либр" като стар майстор на тоталитарната манипулация, Саддам Хюсеин се възползва от първото съдебно изслушване и на свой ред мина в атака, като обвини Буш, твърдейки, че всичко е част от театъра на предизборната му кампания.
"Преди имахме СХ-1, със стъписан поглед, измъкнат от дупката си, а сега - СХ 2, с подстригана брада и свободни ръце, жестикулирайки, за да даде простор на сюрреалистичната си защита като действащ "президент", пише изданието.
Според "Нувел репюблик дьо Сантр Уест" излъчените вчера кадри неминуемо ни подсещат за един друг диктатор - Милошевич, който бе изправен пред международния трибунал в Хага, също имаше невярващ поглед и отхвърляше ситуацията.
Това се дължи на специфичния живот на диктаторите, дълго време живеещи отделени от света в своите дворци, смята вестникът.
"Норд еклер" обръща внимание на това, че бившият иракски диктатор ще бъде съден в страната си, което пък му даде възможност да се конституира като съперник на Буш.
Според изданието това показва, че зачитането на правото в демокрацията не е само въпрос на думи.
Специалният пратеник на "Паризиен" в Багдад търси реакциите на иракчаните и цитира думите на Самир, родом от Тикрит, града на диктатора, който естествено твърди, че всичко е в хаос и че при Саддам поне имало ред.
Един от френските адвокати на диктатора, метр Людо, заявява пред "Фигаро": "Този процес е незаконен. Съдебният състав се председателства от племенника на Чалаби (Салам Чалаби - бел.ред.), на човека на Пентагона, комуто и американците вече не вярват."
Според адвокат Людо това би означавало да се направи съд според племенни и политически критерии, докато защитата ще настоява за трибунал от иракски съдии и международни магистрати, какъвто имаше в Сиера Леоне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!