Иракски банкер пък споделя пред "Поен": "Голямата грешка на американците беше, че отмениха институциите, армията, службите. Всички тези хора сега работят за мафията или съпротивата. Или и за двете."
"Пелрен" дава думата на други обикновени иракчани. Един нощен пазач на 21 години казва: "Когато иракчаните познаят смисъла на думата демокрация, ще могат да я приложат."
Линда, преводачка, добавя: "Без свобода на действие бъдещата политика в Ирак е обречена на провал".
В досието си, посветено на Ирак, "Ла Ви" пише за риска от гражданска война, доколкото групи от ирански фундаменталисти или от Саудитска Арабия използват нищетата на населението, мечтаейки за голям ислямистки реванш.
"Пари Мач" нахвърля портрета на новото правителство, което включва 16 шиити, осем сунити, седем кюрди и шест жени, от които една християнка.
Паскал Варда е половин французойка, омъжена, с две деца и 25 телохранители. Още от малка тя е противник на Саддам, който е измъчвал баща й. Нейното министерство ще се нарича "Министерство на имиграцията и бежанците", като засега в него има около 60 служители, а тази дама не може да мръдне никъде без огромен кортеж - седем коли, плътно затворени прозорци, охранители с автоматично оръжие.
Според "Мач" Паскал Варда ще има много работа. Огромен брой иракчани искат да се върнат по родните си места. Без да броим 4 млн. емигранти в чужбина по време на диктатурата, половин милион християни иракчани имало само в Чикаго или Детройт.
Новият иракски премиер публикува този уикенд статия, излязла в "Индипендънт". Един цитат: "Смятаме да предложим амнистия на иракчаните, поддържали, без да са извършвали престъпления, т.нар. "съпротива", за да изолираме твърдото ядро сред терористите и престъпниците. Така ще отрежем техните бази."
"Фигаро магазин" обаче пита: а кой ще съди стария диктатор? И кога? Кой го пази? И къде? Според адвоката Жак Вержес американците се озоваха покрай Саддам Хюсеин в случая на "полетия поливач". След 30 юни, твърди френският защитник на диктатора, Саддам Хюсеин би трябвало да не е военнопленник, следователно да бъде освободен.
"Голямата манипулация". Под това заглавие "Нувел Обсерватьор" разказва "как кланът Буш изфабрикува доказателства, за да оправдае войната". За целта и под натиск ЦРУ съчини един виртуален Ирак, страна, съществуваща само във въображението на шепа анализатори. Агенцията не изпрати агенти в Ирак, на практика тя почти не разполагаше с такива на място.
А "Телерама" с помощта на легендарния журналист Боб Удуърд се потапя в тайните на Белия дом. Известният разобличител на аферата "Уотъргейт" смята, че Буш е попаднал в клопката на собствената си реторика. Още повече, че е бил воден за носа от своите спецслужби, които до последно са го уверявали, че имат "досие-бетон" за наличието на оръжия за масово поразяване в Ирак.