Всичко това прилича на "раждане с форцепс", отбелязва "Прес дьо Ламанш".
"Разбира се, имаше съгласие, но то бе минимално - коментира "Либерасион" - Бе избегната кризата, бе направено необходимото да се вдъхне живот на Европа на 25-те, а сега има някакъв малък шанс всичко това да не се провали."
"Фигаро" смята, че Европа е в "търсене на ново равновесие". Изданието отбелязва и влиянието, което е упражнил британския премиер Блеър и пита не е ли това парадокс: най-големият евроскептик да води играта...
Според "Шарант либр" проблемът на разширена Европа е, че се стига до караници на търговци на килими, всеки от които защитава национални интереси.
"Миди либр" изразява недоволство от зрелището на "последните договорки" и пита как след това ще се предложи основополагащия конституционен текст на 25 народа, щом те не правят едно.
"Репюблик дьо Сантр" настоява, че ако срещата е историческа, тя е такава с малко "и".
Доказателството е блокирането и невъзможността да се излъчи наследник на Романо Проди.
Според изданието противоречията между водачите на "старата" и "новата" Европа са разочароващ пример за останалите, които тепърва искаме да обединим под същия флаг.
"Вчера в Брюксел нямаше европейски дух", пише "Л'Алзас".
"Сюд Уест" на свой ред отбелязва, че ратифицирането на конституцията от 25 народа ще е по-опасно.
Освен това тази конституция е това, което мнозина очакваха, но все пак е първата европейска конституция, настоява "Дерниер нувел д'Алзас". Тя все пак ще помогне на Европа да се изгради, да прогресира.
"Дерниер нувел д'Алзас" се опитва да очертае и новите оси в Европа. Оста Париж-Берлин е очевидна с федеративен принцип, но той губи сила, Лондон пък не е притегателен център. Интересното е, че изплува "Средна Европа", начело с Виена, която е традиционен център за Централна и Източна Европа, пише изданието.
"Журнал дьо ла От Марн" също набляга на това, че европейското изграждане никога не е било спокоен поток. Затова са разбираеми опасенията на някои европейски лидери да подложат Конституцията на референдум и Ширак е един от тях.
А "Либерасион" с поглед към предстоящия Световен ден на бежанците дава някои данни: четири от всеки петима анкетирани французи, тоест около 80%, искат да се запази правото на убежище., дори то да създава проблеми с имиграцията.
В тази връзка "Либерасион" припомня какво е писал някога Леон Блюм пред искането на... Лев Троцки да получи убежище: "Франция не поставя граница пред никой изгнаник, пред никоя жертва... Нито пред тези на Сталин, нито пред тези на Мусолини..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!