Друг наш лекар пък е обвинен за смъртта на местна жителка. Инцидентът станал на 26 април, 10 дни преди обявяването на присъдите срещу петте български медицински сестри в Бенгази, уточнява изданието.
Либия обвини д-р Ботев, не спасил жена в кома, излиза с огромно заглавие на първа страница "24 часа". Антон Ботев е на работа в болница в гр. Мсалата, на 120 км от столицата Триполи. Според съобщението от Външно на 26 април при негово дежурство била приета по спешност либийка в състояние на клинична смърт, следствие от тежки увреждания - 12 счупени ребра, кръвоизлив в перикарда и белия дроб.
Българският лекар се опитал да я спаси, но без резултат, допълва "Дневник". Изданията съобщава, че Ботев все още "не е се е свързал лично с посолството и не е поискал съдействие", но се планирало посещение на българския консул в града за изясняване на случая. "Дневник" коментира, че ако все пак новото обвинение - към българския лекар Антон Ботев, се окаже повече от случайност, нашата дипломация ще се окаже пред още по-тежка ситуация от възникналата вече с присъдите по СПИН делото.
Българка, която от 18 години работи като медицинска сестра при Кадафи, напуска семейството на либийския лидер, съобщава "24 часа". "Тя е омерзена от развитието на случая с нейните колежки", споделили нейни близки. Медицинската сестра, чието име не се споменава, ще подаде документи за завръщането си в България, отбелязва часовият вестник.
А осъдените сестри обжалват наказанията си, известява "Труд". Петте българки и палестинецът Хаджудж са подписали документи, с които не са съгласни с присъдите си. "На практика този акт играе ролята на бланкетни жалби (обжалване без излагане на мотивите)", отбелязва "Труд" коментара на зам.-външната министърка Гергана Грънчарова.
50 000 медици от цяла България излизат на протест в събота, оповестява колегиалната солидарност "Монитор". Подписките ще бъдат изпратени до либийския лекарски съюз и до посолството на Либия у нас. Дори след арестите на нашите медици и обвиненията срещу тях пациентите предпочитали за тях да се грижат българки, изтъква "Монитор".
"Искам да спася медсестрите ви", заявява за "Труд" американския продуцент на документални филми Мики Грант. Той е в България и в неделя ще направи първите снимки на филм, посветен на делото срещу българските медици в Либия. Преди две години Грант заедно със сънародника си Брайън Уилс създал в щата Тексас неправителствена организация "Тексас коалишън" срещу смъртните присъди, пояснява изданието. Грант бил убеден, че проблемът може да бъде решен и от американски кинозвезди, които да се включат в кампанията за защита на осъдените.
У нас избухна задочен спор, обявява "Дневник". Вчера лидерката на СДС и бившата външна министърка Надежда Михайлова влезе в задочен спор с управляващите дали трябва да бъде даден отговор на официалната декларация на либийската държава, която обвинява България в биотероризъм. Тя смята, че София трябва да отговори на тежкото обвинение, докато вицепремиерът Панайотов заяви, че е нужно хладнокръвие, отбелязва изданието.
По думите му декларацията е емоционална реакция и отразявала либийското разбиране за солидарност към събитията в Ирак. Подобно мнение защитиха в неделя външният министър Соломон Паси и президентът Георги Първанов, допълва "Дневник".
"Съзирам атака по линия на БСП, но не разбирам как може да бъде използвана такава драма за партийни цели", пише на страниците на "24 часа" Надежда Михайлова. Когато правителството на СДС сдаваше властта на НДСВ, Соломон Паси получи Бяла книга с всичко, което е било направено, отбелязва "24 часа" казаното от Михайлова пред Би Ти Ви.
Съпругът на Валя Червеняшка иска главният прокурор да разследва Антон Станков, известява "Дума". Според Емил Узунов правосъдният министър трябва да отговаря за това, че като шеф на Междуведомствената комисия за около три години не е призовал и снел показанията на останалите наши освободени медици, които са били задържани по СПИН делото с Либия. Според Узунов либийският адвокат Бизанти е "присъствал на част от изтезанията на нашите".
"Дума" допуска, че грузинският президент Саакашвили е бил окуражен от присъдата от присъдата на медиците ни, за да поиска българския дипломат Пламен Николов да напусне страната. "Някои ще кажат, че това не ни засяга. Но новината, че български дипломат, изпълняващ мисия на Съвета на Европа в Тбилиси, ще бъде експулсиран, не може да бъде отмината равнодушно", смята "Дума". Според изданието това създава нестабилност в отношенията ни.
Българският дипломат Пламен Николов, специален представител на председателя на Съвета на Европа (СЕ) в Грузия, предизвика скандал между тази страна и най-голямата европейска организация, която се бори за спазване правата на човека, пише "Сега". Прозападният президент на Грузия Михаил Саакашвили е обвинил Николов, че е заблуждавал председателя на СЕ Валтер Швимер за положението в Аджария, допълва "Сега", като изтъква и уверението от кабинета на Валтер Швимер, че са доволни от работата на българския дипломат, който е действал в унисон с указанията на шефа си.
Ще бъдат поискани разяснения от Брюксел по случая с доклада за АЕЦ-Козлодуй, съобщава за намеренията на министър Ковачев "Монитор". Някой е дописа доклада за атомната електроцентрала, като е добавил, че III и IV блок не могат да бъдат модернизирани при приемливи финансови условия, пише изданието. Антонио Мадона и неговите колеги изготвиха доклада през ноември м.г., но никой от тях не е вписвал това изречение, изтъква "Виж". Антонио Мадона е категоричен, че от момента на предаването на доклада в Групата по атомни въпроси към ЕС експертите не са имали достъп до него. Според Мадона всички проблеми с безопасността на III и IV блок са решени, допълва "Виж".
"Стандарт" анонсира откриването на панаира в Пловдив с новината, дошла от мобилния оператор "МТел", че скоро ще можем да си поръчваме кафе, безалкохолни и сладкиши от улични автомати с SMS от мобилен телефон. Продуктите ще се плащат чак когато дойде месечната сметка, а цената на кратко съобщение е 6 стотинки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!