Ден след телевизионното изявление на министър-председателя по Франс-2 "Ла Трибюн" се връща отново на проектите на Рафарен за финансиране на социалното осигуряване и заетостта. "Еко" поставя ударение върху обявяването на изненадваща данъчна амнистия и обяснява, че "планът за социално единство ще бъде частично финансиран от завръщането на изнесените капитали".
По темата за изтезанията на иракските затворници "Монд" пише за нови доказателства, поставящи Джордж Буш в затруднено положение, макар че "Белият дом се опитва да прикрие президента от скандала".
"Либерасион" пише за "разрешение за гафове", за да илюстрира повишението с "9% на полицейското насилие за една година" във Франция, докато "два официални доклада разкриват обезпокоителни цифри, а жертви на насилието свидетелстват".
От своя страна "Фигаро" провежда "разследване по отношение на мистериозния имам от Венисийо Абделкадер Бузиан, който според неговия адвокат "всеки момент може да се завърне във Франция".
За "Франс соар" "замърсяването на околната среда е вече катастрофа". Всекидневникът прави констатацията, че "5000 души умират всяка година във Франция заради повишеното съдържание на замърсяващи частици в атмосферата".
"Ла Кроа" пише за друго проучване, според което кръводарителите са възвърнали доверието в себе си след години на недоверие, породено от аферата със заразена кръв.
"Юманите" посвещава отделна притурка, в която припомня на читателите си битката преди 50 години при Диен Биен Фу - битката, белязала поражението на френската армия в Индокитай, завършила на 7 май 1954 г.
Футболните клубове на Монако и Марсилия, които се класираха за европейските финали на Шампионската лига и на Купата на УЕФА, заемат почетно място на страниците на "Паризиен", който пише за "нова футболна треска", а за "Екип" "празникът продължава".
По-късните издания на френските вестници отразяват и присъдите на петте българки в Либия. "България под въздействието на шока, призовава международната общност да се намеси, за да убеди либийския ръководител Муамар Кадафи да помилва осъдените, пише "Монд".
"Тази афера представлява тест за либийците и аз съм убеден, че те отлично съзнават това", цитира изданието министър Соломон Паси и посочва, че Брюксел остро е осъдил присъдата, а германският канцлер Герхард Шрьодер веднага е предложил помощта си.
"Монд" отбелязва и факта, че един от откривателите на вируса на СПИН - френският проф. Люк Монтание, и италианският проф. Виторио Колици са свидетелствали в полза на обвиняемите и са подчертали, че епидемията се дължи на лошите хигиенни условия в болницата и е избухнала преди идването в Бенгази на българските медицински сестри.
"Фигаро" пише, че смъртните присъди, произнесени на 6 май от либийското правосъдие са предизвикали незабавното осъждане от страна на ЕС и рискуват силно да попречат на опитите за сближаване на Муамар Кадафи с обединена Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!