Оттук нататък съдбата на българките зависи от хуманизма на либийския лидер Муамар Кадафи, подчертава "Труд" и добавя, че ЕС не приема смъртното наказание. В уводната статия на всекидневника авторът Георги Трайков пише, че присъдата в Бенгази представлява разстрел и то от упор за българската дипломация.
Според "24 часа" милостта на съда в Бенгази се състои в това, че е осъдил петте българки на разстрел, а не на бесило. Пратеникът на изданието в Либия свидетелства, че медиците са изслушали присъдата с икона на св. Георги в ръце, а отвън обезумяла тълпа крещяла "Смърт" с портрети на Муамар Кадафи. Същият вестник цитира германския канцлер Герхард Шрьодер след срещата му с българския премиер Симеон Сакскобургготски, който е на посещение в Берлин, че Германия ще помогне. И двамата политици призовават към по-внимателно отношение към този хуманитарен проблем.
"Монитор" обръща внимание на факта, че присъдите на медиците ни в Либия са били произнесени за две минути, а те самите разбрали какви са те едва след като излезли от залата, тъй като съдията не разрешил на преводача да им съобщи какво се случва. Вестникът публикува и изявления по телефона на българските медицински сестри от затвора в Бенгази веднага след завръщането им от съда.
Нася Ненова казва, че всички те са стъписани и като че ли това не се отнася за тях. "Не знам сега какво следва изобщо - казва Валентина Сиропуло. - Знам, че има още възможности, но за пет години те вече са ни убили. Ще се мотаем тук като мъртви души и изход скоро няма да има."
"Очаквах 15-20 години затвор и нагоре. Бога ми, това не", възкликва Валя Червеняшка. Кристияна Вълчева единствена е очаквала подобно развитие на нещата. "Бяхме готови за всички варианти, включително и за този - казва тя. - Това е един зловещ цирк, театър, който продължава. Не се притеснявам. Аз съм невинна и през цялото това време съм била наблюдател. Недопустимо е да се гаврят с нас като с нецивилизовани варвари. Аз чакам чудо", заявява накрая Кристияна Вълчева.
Всички български медици се опасяват от саморазправа и се надяват да не бъдат преместени отново в затвора в Триполи, където смъртните им присъди могат да бъдат изпълнени от самите затворници. Присъдата срещу българските медици е определено и основно за вътрешна употреба - с вътрешнополитическа цел, цитира "Пари" в електронното си издание британския експерт по либийски въпроси от Центъра за международно развитие в университета в Кембридж Джордж Жофе.
Моята прогноза е сега Кадафи да обяви, че присъдата ще бъде отсрочена, и след няколко дни да заяви, че е решил да ги помилва, смята Жофе. Това може да отнеме време, защото трябва да се съобрази с общественото мнение в Либия. Но би било много трудно за либийския съд да пренебрегне огромния гняв в страната, особено в района на Бенгази. Именно затова се стигна до тази, според мен, политическа присъда, е мнението на британският експерт.
Вестниците отразяват днес и военния парад в столицата за Гергьовден - първия след приемането на страната ни в НАТО. "Стандарт" посочва, че снайперисти са се грижили за безопасността по време на проявата.
Погребението на последното загинало дете при катастрофата на автобус с ученици от Свищов в река Лим в Сърбия и Черна гора - Антоана, също е по страниците на петъчните вестници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!