в ва Европа е готова за бизнес", гласи заглавието на първа страница тази сутрин на международния американски всекидневник "Хералд трибюн". Новоприетите искат най-вече да правят сделки: "Go Shopping!". И наистина - специалният пратеник на вестника в Дъблин, където тази нова Европа се роди онзи ден, подчертава, че сега започва истинското изпитание за ЕС - изпитанието на живота в условията на единен пазар с 450 млн. потребители, сега, когато е по-лесно да се придвижваш и да търгуваш.

Разширена Европа ще има нужда от имигранти, за да започне остаряването на нейното население, обяснява кореспондент на вестника в Брюксел.

В "Либерасион" историкът Льо Гоф изтъква, че "Европа не е толкова стара, но все пак тя е отдавна"... Макар "сега бъдещето й да е несигурно, 25-те трябва да намерят изход от застоя в различни области", пише специалният пратеник на вестника в Ирландия.

Ето във всеки случай тази "твърде голяма Европа", както обявява в заглавие "Ла Кроа": "Ентусиазъм и сериозност се смесиха при празнуването на едно историческо събитие, което впрочем не предизвика на Запад очакваното въодушевление. Тази Pax Europeana все пак е едно чудесно събитие, макар и едва усетено", обяснява уводната статия на католическия всекидневник.

"Фигаро" пише, че все пак "25-те честваха своето различие" с Тони Блеър като звезда на нова Европа. Според вестника Лондон иска да наложи своята марка на бъдещето на Европа.

Провалът на вътрешния референдум на премиера Шарон в Израел е една от темите в международната преса. Според "Хералд трибюн" изведнъж "следващият етап от плана за изтеглянето от ивицата Газа е станал несигурен". Вестникът припомня, че исторически Шарон е бил един от най-пламенните поддръжници на еврейските колонии, но че в Нецарим например, където е специалният пратеник на "Фигаро", заселниците се чувстват предадени. Впрочем, за тях това е вид освобождение, защото те успяха да дадат простор на емоциите си и вотът в партията "Ликуд" бе отрицателен.

"Монд" твърди, че "г-дата Буш и Блеър са притеснени" от изтезанията на иракски пленници от американски и британски войнци. Южноафриканските "Мейл" и "Гардиън" също пишат за тези "нови шокиращи подробности". "Юманите" в Париж включва в заглавие тези "изтезания на оста на доброто".

Вашингтон "опетнен", пише кореспондентът на "Фигаро" в САЩ, а неговият колега от Лондон напомня "позора на войниците на Нейно Величество кралицата".

Специалният пратеник на същия вестник в Ирак разказва, че "бунтовниците от Фалуджа" не се предават, макар морските пехотинци да предадоха щафетата на иракските части в сунитския бастион. Този факт кара "Либерасион" да бъде леко провокативен като пише, че "баасистите поемат щафетата във Фалуджа", защото тези иракски войници са всъщност под командването на бивши офицери на Саддам Хюсеин.

Същото издание обобщава в заглавие на първа страница: "Равнището на антисемитизъм във Франция се покачва". Става дума за поруганите еврейски гробища в Елзас, чиито надгробни камъни бяха нашарени с пречупени кръстове. "Либерасион" съобщава, че днес се събира комитет от представители на различни министерства на фона на нарастващия брой нападения във Франция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво се случва, ако някой умре в самолет?

Какво се случва, ако някой умре в самолет?

Любопитно Преди 24 минути

За много хора летенето е плашещо преживяване

Трагизмът на "Малкия Марко"

Трагизмът на "Малкия Марко"

Свят Преди 25 минути

След два месеца на поста външен министър на САЩ Марко Рубио показа, че е най-вече едно: верен слуга на своя господар Тръмп

Голям протест в Плевен след смъртта на Сияна

Голям протест в Плевен след смъртта на Сияна

България Преди 7 часа

Събралите се плевенчани изразиха готовност и за участие в национален протест в столицата

Русия изведе мистериозен обект в околоземна орбита

Русия изведе мистериозен обект в околоземна орбита

Свят Преди 7 часа

Русия не е предоставила подробности за спътниците и тяхната мисия

Голямата игра на Тръмп с икономическата война

Голямата игра на Тръмп с икономическата война

Свят Преди 8 часа

"Денят на освобождението" може да тласне Земята към пропастта

Силяновска: Румен Радев първи ми предложи помощ за Кочани

Силяновска: Румен Радев първи ми предложи помощ за Кочани

България Преди 8 часа

По-рано днес Силяновска посети болница "Пирогов", където се лекуват част от пострадалите

Протест на „БОЕЦ” пред МВР, стигна се до сблъсък с полицията

Протест на „БОЕЦ” пред МВР, стигна се до сблъсък с полицията

България Преди 10 часа

От гражданското движение настояват за оставката на вътрешния министър

Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

България Преди 10 часа

Към оспорващите законосъобразността се включиха щангите и борбата

Еминем стана дядо

Еминем стана дядо

Любопитно Преди 10 часа

Детето се казва Елиът Маршал МакКлинток

Заловиха кокаин за над 5 милиона лева на Калотина

Заловиха кокаин за над 5 милиона лева на Калотина

България Преди 11 часа

Общото тегло на иззетия кокаин е 30 килограма

Момче нападна с нож и ограби човек в Ботевград

Момче нападна с нож и ограби човек в Ботевград

България Преди 12 часа

То насочило нож към гърлото му с настояване да му даде пари или ще го убие

Осъдиха на 15 години при строг режим Рангел Бизюрев

Осъдиха на 15 години при строг режим Рангел Бизюрев

България Преди 14 часа

Окръжна прокуратура – Пловдив обяви, че ще внесе протест срещу 15-годишната присъда на Бизюрев.

Пазаруването на живо: Новата революция в онлайн търговията

Пазаруването на живо: Новата революция в онлайн търговията

Свят Преди 14 часа

45% от потребителите в САЩ са разглеждали или купували от събития за пазаруване на живо през последните 12 месеца

<p>Русия строи морско чудовище по-голямо от &quot;Москва&quot;</p>

Русия строи морско чудовище по-голямо от крайцера "Москва"

Свят Преди 14 часа

Корабът е с водоизместимост около 30 000 тона

Прокуратурата: Кучето в Свищов не е измъчвано

Прокуратурата: Кучето в Свищов не е измъчвано

България Преди 14 часа

Извършена е проверка от органите на РУ Свищов

Защо принц Уилям нае бракоразводните адвокати на принцеса Даяна

Защо принц Уилям нае бракоразводните адвокати на принцеса Даяна

Свят Преди 14 часа

Принц Уилям е взел решение вече да не разчита на адвокатите на баща си