"Искаме хит, не плът", възкликва Ива Йолова от "Труд" в редакционен коментар за наградите на музикалната телевизия "ММ". "Толкоз плътско излишество мори феновете, особено когато се лее от баби за 20-годишни внучета", четем в коментара. Има и снимки, ако сте пропуснали шоуто.
И още от първите страници на пресата: "Битка за кабинети в съдебната власт" - челна статия на "Труд" на тема острия конфликт между председателя на ВКС Иван Григоров и главния прокурор Никола Филчев. Повод било поредното разпореждане на Иван Григоров към прокурорите да се преместят в други кабинети заради ремонт.
"Западна България - център на оръжейна пропаганда" е голямото заглавие на "Монитор" днес. Данните са от доклад за незаконната търговия с оръжие, изготвен от специалисти от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и организацията "Сейф уърлд" - Великобритания.
Другото издание на "Монитор" - "Виж" - започва днешния си брой със заглавие на цяла страница "Трева по пътя към дрогата - между 12 и 24% от учениците употребяват дрога. Крачката от марихуаната до хероина е много малка".
На първа страница на "24 часа" продължава скандалът с неизрядно издаваните британски визи за българи и румънци: "Лондон отказвал да лови бандитите ни". Англия не откликвала на призивите ни за сътрудничества при дирене на български престъпници, получили британски визи, е казал в интервю за британския "Мейл он сънди" нашият посланик в Лондон Валентин Добрев.
От "Дневник" научаваме, че скандалът с визите имал румънски корени, а британският премиер подготвя спешен план за действие срещу нелегалните гости в страната.
"НАТО, или Добре дошли в зоната на отговорност" е анализ в "Дневник" от министъра на отбраната Николай Свинаров. "Категорично не са прави онези, които твърдят, че поканата към България е резултат повече на ситуационни фактори, отколкото на заслуги. Българският национален интерес от членството в алианса се оказа устойчив на предизвикателствата на времето, защото е осъзнат и не се дължи нито на политически, нито на обществен компромис" пише военният министър.
Пресата днес предлага доста интервюта. В "Монитор" Екатерина Михайлова коментира идеята за двукамарен парламент, който да играе ролята на Велико народно събрание (ВНС). Покрай това предложение обаче прадължават и въпросите и отговорите около "Петролгейт".
"Колегите от комисията разполагат с най-точна информация - казва Екатерина Михайлова, - но това, което разбирам, е, че и на тях не им се предоставят необходимите данни и се използват всякакви претексти за това. Смятам, че скандалът е толкова голям, че опитите на една или друга институция или длъжностно лице да прикриват информацията не помагат на абсолютно никого."
Днес президентът Първанов ще отговаря пред журналисти в парламента и по двете теми - скандала с петрола от режима на Саддам и нуждата от ВНС.
Интервю с кмета Софиянски пък помества "Труд". Предложението на столичния кмет е министерствата да бъдат намалени на 12, като специализираните дейности да бъдат възложени на агенции. Идеята е от събота, от семинара на ССД в Брацигово. В момента министерствата са 16, а в правителството има 20 министри, заедно с премиера и тримата без портфейл.
Освен това ССД прави предизборна коалиция с БЗНС-НС и ВМРО. На въпрос за цена и условия, при които ще преговаря със СДС, Софиянски отговаря "не бива да се поставят нито условия, нито цени... Има един много деликатен момент... и това е отношението към сегашното управление."
На въпрос "Преговори с ДПС?" Софиянски отговаря "Да, защо не?"; на въпрос "Ще работите ли с партията на Костов?", отговорът е "Да, неведнъж съм казвал, стига да имаме ясна позиция и формулиране на идеи."
Софиянски, Каракачанов и Мозер заедно на избори, включва се по темата и "Монитор". Трите формации спорят за АЕЦ-Козлодуй, отношението към ДПС и продажбата на земя на чужденци.
В "Монитор" четем и анализ от Елка Анастасова - една от първите бивши от НДСВ, сега независими депутати. Заглавието е "Който се е облажил от властта, трудно се отказва".
"Защото у нас властта не е толкова работа и отговорност, колкото привилегия, затова пътят към нея рядко се отличава с особена почтеност. И морал - пише авторката. И още: - Сега мераклиите да яхнат държавната машина започнаха да изпълзяват оттук-оттам... Откакто приключиха местните избори, които експериментираха без ограничение, без притеснение и без външно наблюдение байганьовския модел за печелене на избори, политическата картина в страната съвсем загрубя. Макар да нямаше победители, всички се обявиха за такива."
Дело срещу премиера Сакскобургготски е насрочено за днес в Софийския градски съд. Жалбата е от видинския журналист и издател на местния вестник "Ние" Владимир Савов, който твърди, че с обещанията си от 6 април 2001 г. Симеон Сакскобургготски е заблудил българите, а единствената му цел е била да си върне имотите.
При приватизацията на флота премиера да се поучи от баща си - този съвет дава бившият шеф на параходството кап. Атанас Йонков. През 1943 г. Борис Трети лично одържавил търговския флот, не защото бил печеливш, а за да кичи името на България с морска слава.
Утре е 6 април - три години по-късно. Трите години на Кобурга, както пише Васил Гарнизов в "24 часа". Властта кара по личен дневен ред. Разминаването между политически празник и всенародно веселие по повод влизането на България в НАТО според автора би трябвало да светне като поредната червена лампичка във въображението на Кобурга. Защото ако външните победи не пораждат значима промяна в подкрепата във вътрешен план, в навечерието на третата си годишнина Кобургготски има над какво да се замисли.
А днес в Либия гледат за последен път СПИН делото срещу шестимата български медици, отбелязва "Монитор" и припомня: Това е 16-ото поред заседание на съда и ако наистина се окаже последно, в 30-дневен срок трябва да бъдат произнесени и присъдите.
Още от България в "Стандарт": Всеки митничар вързан с полицай, предлага директорът на свиленградската митница Стефан Марашев. Само по-високи заплати можели да спрат корупцията, защото нямало корумпиран митничар, който да не е свързан пряко и с полицай.
Наближава Великден. Премиерът и тази година ще празнува сред народа, разбираме от пресата днес. Симеон ще обиколи някой град, ще спре в близките села, за да поздрави хората, може да отиде и в Бачковския манастир. Ако хората пък искат да се застраховат - най-удобния момент с най-изгодните оферти е именно преди Великден.
И пак преди Великден - ако обикновено първокласници се записват от 1 април, тази година още не се знае как да става записването. Защото заедно с предложенията за матурите, имаше и предложение за изпит преди първи клас. Това е откровено нарушение на текста от конституцията, който гарантира равен достъп до образование ? цитира "24 часа" думите на зам.-шефа на парламентарната комисия по образование Лютви Местан.
Чака се 15 април, за да внесе министър Игор Дамянов нови текстове, а в това време някои училища записват, а други ? не. Хората на Доган са против изпитите за първи клас - пише по същата тема и "Сега". Разнобой в управляващата коалиция и за края на основното образование, добавя изданието.
И още една тема: Българи дариха кръв на Цветница в специално откритите за целта пунктове до големите храмове в София, Варна и Бургас. 150 са дарителите от София.