От своя страна председателят на координационния център за Косово и Метохия Небойша Чович предупреждава: Изправени сме пред много опасен период. В редакционния си коментар Данас очертава три основни виновника за положението: международната общност, която подцени проблема, неспособността на политическия елит да се справи с положението и нежеланието на косовските албанци да маргинализират екстремизма в своята нация, заключава "Данас".
НАТО изпраща допълнителни подкрепления в Косово, за да се борят с насилието, отбелязва по темата "Ню Йорк таймс". Те започнаха вече да пристигат тук в четвъртък късно вечерта, разказва специалният пратеник на вестника в Прищина. По официални данни, предоставени от ООН, за двата дни насилие между сърби и албанци са загинали 31 души, а стотици са били ранени.
Повечето от убитите са сърби, допълва "Ню Йорк таймс". На места международните части евакуират заплашвани сърби. Положението започва да заприличва на масовата евакуация на сръбски граждани в края на войната през 1999-а. Тогава близо 100 000 сърби напуснаха родните си домове, припомня кореспондентът на "Ню Йорк таймс".
Гледката на горящи църкви, разрушени къщи и етническата омраза са завладели отново Косово, разказва от своя страна "Гардиън". Налице е нова тревожна тенденция, коментира пък "Индипендънт". Албанците са започнали да нападат миротворците, патрулиращи около сръбските анклави в Косово, замеряйки с камъни и коктейли "Молотов" онези, които до неотдавна бяха смятани за техни защитници, допълва изданието.
За безсилието на Запада в Косово пише и "Фигаро". Вестникът коментира, че ескалиралото насилие заплашва стабилността на региона. А отмъщението и етническото прочистване малко по малко прокуждат сърбите от провинцията, допълва изданието. В Косово вече се наблюдава малцинство от само 80 000 сърби срещу 1,8 млн. албанци, допълва "Фигаро".
В създалата се обстановка "Либерасион" съзира албанската ярост в Косово. Изданието цитира сръбска учителка от Белград, която обобщава ситуацията така: Сякаш се върнахме с четири години назад само за 24 часа.
По другата международна тема - атентатите в Мадрид: испанските следователи смятат, че са открили материално доказателство, свързващо основния заподозрян с бомбените удари в пътнически влакове, при които загинаха 202 души, разкрива "Ел Паис". Съобщението за откриването на сигурни улики срещу мароканеца Джамал Зугам дойде малко преди крайния срок за повдигане на обвинения срещу него, който изтичаше днес.
Испанският всекидневник разкрива още, че полицията е намерила парче пластмаса, отчупено от мобилен телефон, прикрепен към една от бомбите, която не е успяла да се взриви и беше обезвредена от полицията по-късно.
Намиращи се във Великобритания активисти на "Ал Кайда" вероятно имат връзка с атентатите в Мадрид, отбелязва от своя страна "Индипендънт". Лондонската полиция и MИ-5 проверяват щателно вероятността в организирането на бомбените нападения в испанската столица да са участвали терористи, пребиваващи на Острова.
Същевременно в свое интервю за испанско радио новият испански премиер посъветва американците да се отърват от президента Джордж Буш, отбелязва "Вашингтон поуст". Спечелилият парламентарните избори в Испания лидер на Социалистическата партия Хосе Луис Сапатеро описа американската окупация на Ирак като "фиаско" и прикани американските гласоподаватели да последват примера на Испания и да сменят ръководството си, като гласуват за сенатора Джон Кери, кандидат на Демократическата партия за президентския пост в САЩ.
Два дни преди първия тур на местните избори и във Франция, "Либерасион" пише за наказателен вот. Според социологическо проучване 43% от французите желаят резултатите от предстоящите избори да санкционират правителството. А сред основните страхове на французите "Ла Трибюн" нарежда безработицата, здравеопазването и тероризма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!