Съществуват и места, където положението е наистина е трагично. Като в откъснатото село Зауиат Сиди Юсеф. Тук не може да проникне никой. И няма никой - нито един спасител, нито един пожарникар, разказва "Ожурдюи ан Франс". Липсват и спасителни палатки, линейки. Тук са само пострадалите хора, които са принудени сами да погребват загиналите си близки.
Съществува обаче и солидарност с жертвите. Френският вестник "Юманите" поде кампанията "Солидарност" с Мароко, в която се включиха и "Радио Франс Ентернасионал" и още много медии.
Болката обаче започва да отстъпва място на гнева. Гнева срещу лошото строителство. Пред "Ожурдюи ан Франс" жител на Зауиат Сиди Юсеф споделя: Ако не получим помощ от държавата, ще бъдем принудени да построим отново такива къщи. А те не са солидни и рано или късно ще ни сполети отново същото. А гневът е оправдан: земетресението, поразило Мароко, показа как дву- и триетажни сгради се срутват като кула от карти за игра.
Отстраняването на руския премиер Михаил Касянов и днес е сред основите теми за пресата. Президентът на страната Владимир Путин остави всички министри, с изключение на премиера Касянов, на водещи служби, припомня "Ди Велт". Касянов описа разпускането на кабинета като изненада. Той очаквал това едва след президентските избори. Според конституцията Путин трябва да назначи нов премиер в рамките на две седмици.
Не е ясно дали назначаването на вицепремиера Христенко за и.д. министър-председател означава, че въпроса вече е решен. Анализаторите определят Христенко като "технократ без обвързаност към политическите партии", който има шанс като компромис между икономическите реформатори и представителите на службите за сигурност, допълва "Ди Велт".
Новият премиер може да бъде и Христенко, тъй като е бил "представен добре от президента", допълва "Ведомости". Други източници в администрацията и Думата обаче смятат, че в списъка на кандидат-премиерите влизат сегашният военен министър Сергей Иванов, ръководителят на предизборния щаб на Путин - Дмитрий Козак, както и председателят на Думата и лидер на групата на "Единна Русия" Борис Гризлов.
Премиерите си отиват по различен начин, отбелязва от своя страна "Время новостей". Едни искат в замяна длъжности, други потъват в забрава, в град на Волта, трети - "в Украйна", а други дори стават президенти, допълва изданието. Отивайки си вчера, Михаил Касянов не скри, че просто се оттегля.
Във Франция широко коментиран е парламентарният доклад за жертвите от горещините това лято. 14 802 души загинаха между 1 и 20 август заради невижданите горещини. "Либерасион" коментира резултатите от доклада и допълва, че е обвиняван министърът на здравеопазването Жан-Франсоа Матеи. Това обаче прозира само между редовете, пояснява "Либерасион".
Премиерът Тони Блеър отправи ясно предупреждение към "Шин Фейн" военизирано й крило ИРА да прекрати всички въоръжени действия, преди да окаже натиск върху юнионистите за разделянето на властта с републиканците, отбелязва "Гардиън". В най-острата си атака към временното движение, откакто предаването на властта в провинцията се провали, премиерът заяви към "Шин Фейн": "Не може да говорите за човешки права един ден, а на другия да ги нарушавате. Това е неприемливо."
Тези думи идват след като лидерът на юнионистите в Ълстър Дейвид Тримбъл заплаши да преразгледа отношението си към споразумението за мир, тъй като хора на ИРА се опитаха да отвлекат смятания за републикански дисидент Боби Тохил, припомня изданието.
Миналата година общо 2760 деца от различни държави са били осиновени от италиански семейства, пише италианският "Ил Матино". Според доклад на италианската комисия за международни осиновявания най-много са осиновените деца от Украйна и Русия. На трето място е България с близо 10% от осиновяванията, следвана от Колумбия, Беларус, Бразилия и Индия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!