"Напускам, защото се примирихте с това българската демокрация да се превърне във фасада, започнахте да се страхувате от истината и от страх останахте без принципи", цитира вестникът един от обявените в писмото мотиви. За по-любопитните - целият му текст е поместен в "24 часа".
Костов се спаси от синия "Титаник", коментира "Дума", а "Дневник" допълва: "Иван Костов напусна СДС с гръм и трясък". Да последват Костов и също да напуснат СДС решиха 26 депутати от Г-29.
Оттук нататък тепърва ще виждаме Костов в неговите нови одежди - като мисионер, като месия да говори с пасторски тон и с евангелска терминология, цитира "Пари" лидера на ДПС Ахмед Доган.
По един критерий СДС със сигурност защитава имиджа си на модерна дясна партия - и тя не устоя на детската болест на демокрацията да се разцепи, коментира "Труд". Засега разводът е културен - решават се възвишени идеологически дилеми. Така ли ще е обаче, когато се стигне до панелите и трабанта, пита вестникът. Защото бихме повярвали на тази по-висока нравственост, ако заедно с партията Костов и сие бяха напуснали и парламента, пише "Труд". А не да се крият зад полата на Мозер, която едва ли не ги била вкарала там.
Но това, което е важно е, че великият Вселенски събор най-после се състоя и независимо от това кой, кога и как ще се нарече, въпросите с апостолството и прочита на Светото писание са решени. И вече си имаме ортодоксален СДС с неколцина патриарси - първи измежду равните, и римокатолически СДС с папа. Сега вече може да се очаква първите да побързат да решат въпроса със свещоливницата, а вторите да се заемат с проблема "цар". Първите спешно да търсят Кирил енд Методий (а може би Агджа?), а вторите ще почнат да стягат кръстоносен поход. Първите ще емнат протестантите, а вторите ще погнат богомилите. А през това време ние, избирателите, все чакаме да дойдат ангелите, пише "Пари". Ами - няма да дойдат!
През това време пък другият основен играч в политическото пространство, БСП, трябва да доказва колко е социален вместо да прави политическа чалга. Защото подготвя вот без кучешки зъби, коментира "Труд". "БСП ще бута царя. Ами ако го събори?!", пита се обаче "24 часа". Защото ако държи на думата си, днес БСП трябва да обяви мотивите за вота на недоверие срещу кабинета Сакскобургготски. Първата формулировка - заради социално безотговорната политика, бе допълнена със "за престъпно облагодетелстване с властта".
Някой проучвания обаче сочат, че този път вотът има реална възможност да мине и правителството на Симеон да падне, коментира "24 часа". Хипотезите бяха подсилени от твърденията, че хората на Костов ще подкрепят вота. Дори и Мозер щяла да го направи заради имотите на царя. А какво става, ако вотът все пак събори кабинета? Ами пак се завърта парламентарната рулетка. А като вече втора сила в парламента БСП ще получи право да състави кабинет веднага след НДСВ, ако царистите откажат. Но Станишев е наясно, че със своите 50 депутати няма как да управлява стабилно, заключава вестникът.
А през това време: Ферхойген удря рамо на България, влизаме в НАТО на 2 април - две заглавия от първа страница на "Виж". ЕС забелязва напредъка на България в подготовката за членство и принципът всяка кандидатка да бъде преценявана по собствените й заслуги остава водещ в преговорите, цитира вестникът еврокомисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген.
Според "Франс прес" пък НАТО ще приеме с церемония в Брюксел 7-е нови страни, сред които и България, на 2 април. Агенцията се позовава на източник от пакта и дава 98% сигурност на твърдението си.
Френски министър пита за смъртта на Мартин. Искат доживотен затвор за младежи, обвинени за смъртта на наш студент. Цяла Варна очаква истината за убийството на 24-годишното момче в Париж, обявява "Стандарт". Министърът на вътрешните работи Георги Петканов е бил запитан лично от френския си колега докъде е стигнало разследването около смъртта на 24-годишния Мартин Борилски в Париж, допълва изданието. Мистериозната смърт на варналията, който учел в Сорбоната, потресла французите през 2000 г. През нощта на 18 срещу 19 юли 2000 г. Мартин бе убит по особено жесток начин, припомня "Стандарт".
Кой писател и кой читател, озаглавява статията си за "Труд" литературният критик Йордан Ефтимов, автор и на предаването "Книжни тигри" по РФИ-България. През последните години се създадоха страхотни четива с неопровержимо майсторство, отбелязва той в коментар за съвременната българска литература. А иначе - масовата публика избягва произведения със социална проблематика. Но това е тривиален извод, който може да се спомене само ако се допълни, че у нас прослойката, понасяща психологическата сложност на едно многоаспектно представено социално явление, изтънява все повече и повече, обяснява той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!