Арестът е станал преди пет дни. Терористите били хванати по време на операция на местната полиция, след като хвърлили граната в центъра на града. Те признали още по време на първия разпит, че са участвали в организирането на нападението срещу българската база.
Какво признават пък самите рейнджъри: Има хора, които за тези четири месеца не са излизали навън от базата. Някои явно са дошли на курорт. Това пише в едно от последните си писма от Кербала лейтенант Саръев. И признанието на други: Спасявахме командира.
76 рейнджъри се завърнаха от Кербала. Но, както разкрива "24 часа", "без целувки с рейнджъри". Те не можаха да прегърнат вчера чакащите ги на летището роднини, защото са поставени под карантина. 76-имата бяха откарани в базата Мусачево край София. Там ги очакваше екип на Военномедицинска болница, който в продължение на два дни ще ги проверява за зарази.
Бойци от първата група завърнали се бяха хванали хепатит С при татуиране, припомня вестникът. Същевременно отново вчера още 157 отлетяха за Ирак на две смени, допълва "24 часа".
Саддам подкупвал с петрол политици от 50 страни, обявява "Дневник". Според разкрити документи диктаторът подарил милиони барели на лидери и организации. В България за получатели са посочени БСП и фирмата "Иракбул", допълва изданието. А "Стандарт" допълва: Саддам дарил на БСП петрол за 150 млн. долара. Бившият иракски диктатор бил дарил на БСП 12 млн. барела петрол срещу политическа подкрепа през 1998 г. Това прави над 2 млн. тона нефт и по тогавашни цени се равнява на 150 млн. долара. Сензационната новина съобщи иракският вестник "Ал-Мада", обяснява "Стандарт".
Изданието се позовава на документи, разсекретени от Министерството на петрола на Ирак в неделя. Второ дарение към България Саддам е направил за българската фирма "Иракбул". В списъка от 14 страници, публикуван в "Ал- Мада", фигурират имената на 200 поддръжници на диктатора в света, сред които двама премиери, двама външни министри, бивш вътрешен министър на европейска държава, депутат от Лондон, а също така водещи политици и партии, пише "Стандарт".
Същевременно у нас: Убиват! Половин милиард печалба от бензин на черно, обявява "24 часа" във водещото си заглавие. Бизнесът с горива бил най-големият в България с оборот от 1,1-1,4 млрд. лева. 1/3 от него се върти през черната и сивата икономика. Именно споровете за основните канали в търговията с горивата е една от основните версии за взривяването на съсобственика на "Интерпетролеум" Стоил Славов, допълва изданието.
Президентът хвърли ръкавица към гражданското общество, обявява "Пари", като продължава темата с поискания от Георги Първанов референдум за членството ни в Европейския съюз. Идеята подейства като политическа виагра на политици и анализатори, коментира изданието. А самият факт, че около една стандартна за ЕС процедура се разгърна такава дискусия, показва колко път има да извърви още България за предстоящите три години, отделящи я от членството в съюза, допълва "Пари".
А през това време - премиерът Сакскобургготски още е без мнение да гласуваме ли ЕС, разкрива "24 часа". Решението щяло да бъде взето, след като бъде направен анализ дали е предсказуем резултатът от подобно допитване и кога е най-добре да се направи - сега или когато приключим преговорите за членство, цитира изданието правителственият говорител Димитър Цонев.
Един от първите аргументи срещу идеята на президента, който дойде от устата на външния министър Соломон Паси, бе, че нашата демократична традиция не включва националния референдум като средство за взимане на решения. Ами значи нашата традиция се различава от останалите източноевропейски кандидатки, коментира "Труд". Западноевропейските да ги оставим. Те са друга бира, марково пиво. Тоест излиза, че тукашната демократична традиция - видите ли - изключва демократизма. И кое й е демократичното щом народът няма думата. Или това просто е демокрация на запушената уста, пита се "Труд".
Какъв е пътят на българите към успеха? Умни, работливи и хитри, хора които имат всички шансове да успеят по пътя си към ЕС - такава е преценката на Стефан Дюлайе, вицепрезидент на деловия клуб "Франция-България", изразена пред "Пари". Това, което обаче ни пречи, според него са фатализмът и песимизмът. Колкото до Франция - макар тя да е само на 13-о място по инвестиции, френските фирми реално участват в българския пазар, категоричен е Стефан Дюлайе.
Какво вино е излязло от 200-те хиляди тона грозде, изкупени миналата есен? Точно това ще стане ясно сега. Защото днес приключват дегустациите на 779 алкохолни проби, с които 40 производители участват на "Винария 2004" в Пловдив, разказва "24 часа". Форумът ще бъде открит на 4 февруари. Още отсега било ясно, че народът ще се весели на Дионисиевото тържество на площада пред общината, където ще има бъчви вино и безплатни кебапчета. А откритото тракийско светилище край град Пещера доказва, че този регион е винарски от хиляди години.