Въпросът със спазването на човешките права обаче бе скрит под официалния червен килим, добавя "Либерасион". Важното бе да бъде съблазнен най-големият пазар в света. Но това се наблюдава в международен план - страхувайки се от отмъщение, никоя страна не се осмелява да критикува открито широко разпространените в Китай мъчения и нарушаването на човешките права. Защото това, на което ставаме свидетели, е изгряването на една нова световна сила, коментира "Юманите" и допълва: това годината (и дори векът) на Китай ли е?
И така ? нямаше оръжия за масово поразяване в Ирак, търсенето на арсенала на Саддам Хюсеин се превърна във фиаско, констатира "Монд". Вестникът илюстрира коментара си с карикатурата от Плантю, изобразяваща военен лекар, който преглежда устата на заловения диктатор. Той се обръща към американския и британския ръководител и обявява "Няма нищо, камо ли дупки по зъбите".
Вицепрезидентът на САЩ Дик Чейни се противопостави на опитите на британския министър-председател Тони Блеър да осигури участието на ООН в следвоенното възстановяване на Ирак, отбелязва от своя страна "Файнаншъл таймс". Заедно с консерваторите в администрацията на Буш Чейни заяви, че САЩ могат да имат проблеми, тъй като ООН все още не може да реши как да действа по отношение на Ирак. На Световния икономически форум в Давос Чейни заяви още, че е настъпил моментът да се взимат конкретни решения, за да се разрешат проблемите в Ирак, допълва изданието.
Операцията в Ирак е първото доказателство за неуспешната политика на Джордж Буш. Това отбелязва финансистът Джордж Сорос в анализ, поместен в "Гардиън". Светът не одобрява действията на администрацията на Буш не защото Саддам е добър, а понеже няма доказателства, че Ирак е свързан с атентатите от 11 септември 2001-ва или е имал програма за разработване на оръжия за масово унищожение. Пропастта между САЩ и останалия свят никога не е била толкова голяма. За по-голяма част от хората в САЩ действията на американските сили в Ирак бяха част от защитата на националната сигурност и интересите на страната. Едва сега те започват да осъзнават колко жестоко са били подведени, доъплва Сорос.
Европейските политици се събраха, за да обсъдят разширяването на ЕС с нови 10 държави, отбелязва "Хералд трибюн". Но вместо разговорите да се съсредоточат върху Полша или Чехия, които са близо до Германия, основната тема беше Турция, първата ислямска държава, която иска да стане член на ЕС. Турция е поредното предизвикателство пред евросъюза. Представителите на ЕС решиха, че е нужно време, преди да се приеме желанието на Анкара за пълноправно членство, допълва изданието.
Властите в Индонезия признаха, че милиони птици в страната са се заразили с птичи грип през последните пет месеца, разкрива "Гардиън". Все още няма регистриран случай на човек, който се е заразил от птичи грип. Според независими здравни организации случаите на болестта са поне два пъти повече от официално обявените. Затова не е изключено властите да крият информация за заразени с птичи грип хора, допълва весникът.
Втората американска космическа сонда "Опъртюнити" успешно се приземи на Марс и вече изпрати снимки на камениста повърхност, за която се предполага, че е била вулкан, отбелязва "Индипендънт". Три седмици след "Спирит" "Опъртюнити" се приземи на Червената планета и започна да изпълнява своята мисия. Това върна надеждата на НАСА, която само преди броени дни загуби връзката със своята първа сонда, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!