Свалянето на паметника на Саддам Хюсеин привлича вниманието на "Либерасион". Въпросите се умножават и след ожесточените битки край Самара, пише от своя страна пратеникът на "Монд" в Ирак. Равносметката от престрелката, както и версията на американските военни, вероятно е грешна, отбелязва журналистът. В иракската болница директорът й отрича, че убитите федаини са 54 - бройка, която беше обявена от американските морски пехотинци.
"Файненшъл таймс" посочва, че явно американското командване не си дава сметка с кого води война. Според "Гардиън" диверсиите и нападенията означават, че в Ирак се води гражданска война. "Ню Йорк Таймс" пък се надява, че с предстоящата си обиколка Колин Пауъл ще успокои съюзниците както в Европа, така и в Северна Африка. Сегашните дипломатически совалки илюстрират американско-европейското съперничество в региона, коментира "Либерасион", като визира скорошната обиколка на френския президент Ширак в Северна Африка.
Франция - взета на прицел, пише "Юманите" по повод събитията в Кот д'Ивоар и по-специално вчерашната демонстрация срещу френската военна база в столицата Абиджан. Трябва ли френската армия да напусне страната, пита "Ла Кроа". Отговорът на изданието е: ако умиротворителните сили се налага да си тръгнат, положението ще бъде дестабилизирано и ще се стигне до хаос.
Вниманието на германските вестници е привлечено от християндемократическия съюз и партийната конференция в Лайпциг. Конференцията беше триумф за Ангела Меркел, смята "Берлинер Цайтунг". Вестникът е убеден, че с този лидер Християндемократическия съюз ще завоюва победа на общите избори. В редакционната си статия "Ди Велт" нарича Ангела Меркел "кралица на Лайпциг" визирайки нейната еволюция като лидер. Изданието посочва, че тя е извървяла дълъг път от времето преди три години, когато бе избрана да води партията.
Британските вестници пишат за траурната церемония във вторник в Мадрид и за испанските жертви в Ирак. "Таймс" обръща внимание на решението на премиера Аснар да не отстъпва от поддръжката, която Испания оказва на САЩ в борбата им против тероризма.
Договорът от Киото е обречен на провал, пише "Индипендънт" във водещата си статия. 15 години от международните усилия да се справи в екологичните проблеми отидоха на вятъра, след като Русия отказа да ратифицира Протокола от Киото, отбелязва изданието. Вестникът визира изявлението на икономическия съветник на руския президент Андрей Иларионов за възможния отказ на Русия да ратифицира международното споразумение за ограничаване на изхвърляне в атмосферата на вредни газове. Присъединяването към Протокола от Киото, по думите на Иларионов, ще се отрази негативно на икономическия растеж на Русия. По този начин позицията на Москва, пише "Индипендънт", може да означава крах на механизма, който толкова дълго и трудно бе сглобяван от хиляди специалисти и дипломати от 150 страни в света.
Без преувеличение апокалиптичните настроения, свързани с надвисналата над планетата заплаха от глобалното затопляне се подсилват и съобщенията за вероятно стопяване на снега в алпийските ски курорти. Разположените но ниските склонове курорти в Австрия, Италия и Швейцария са обхванати от паника, защото непрекъснато изпитват недостиг от сняг. Ако не се предприемат мерки срещу глобалното затопляне, има вероятност и високопланинските курорти в Швейцария да изпаднат в криза и да не могат да осигуряват добри условия за ски.
"Файненшъл таймс" също посвещава редакционната си статия на темата на глобалното затопляне. Вестникът посочва, че САЩ отказвайки да подпишат Протокола от Киото, са го окачествили като "тясна риза".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!