Недопустимо е дипломати да стачкуват, коментира вестникът. Но пък с този си бюджет Франция ще загуби своя глас и в лицето на Джордж Буш ще заприлича просто на едно претенциозно беззъбо кученце, допълва "Фигаро".
Стачката, коментира "Льо Прогре", показва, че френският дипломатически корпус страда от последното нещо, което си е представял, а именно от бедност. Американските медии пък не пропуснаха да експлоатират иронично темата, допълва "Репюблик дю сентр уест".
"Не се бой, чичо Сам!" С това заглавие "Ди Пресе" коментира опасенията на Вашингтон от плановете за отбранителната политика на ЕС. Страх, който е неоснователен, според изданието. Тези, които копнеят за независима отбранителна структура на Евросъюза, и другите, които се страхуват от това, трябва да знаят, че Европа е далеч от реализирането на подобни планове, допълва "Ди Прессе". САЩ грешат като гледат на подобна структура като на конкуренция на НАТО, допълва "Дер Тагесшпигел".
САЩ виждат урок за въстаниците в битка в Ирак. Така "Ню Йорк Таймс" коментира убийството на 54-ма иракски бунтовници. Американският конвой, прекарващ пари в брой, е бил атакуван и по-рано, но този път войниците бяха подготвени, отбелязва от своя страна "Хералд Трибюн". Покрай парите, те нахлуха в твърдолинейния по отношение на бившата управляваща партия БААС гр. Самара с танкове, бойни автомобили "Брадли" и бронирани джипове "Хъмви". И като на театър, партизаните атакуваха, допълва "Хералд трибюн". По улиците на Самара, изглежда се случи това, което американските командири очакваха от дълго време: бунтовници, излезли на открито, където могат да бъдат изметени от американската огнева мощ, заключава изданието.
Изглежда, че иракската съпротива в Багдад разполага с централно военно командване, което финансира атаките в столицата и ръководи от 8 до 12 бунтовнически банди или най-малко 100 бунтовници, отбелязва "Ню Йорк Поуст", като се позовава на американски военни генерали. Решенията за отделните атаки срещу окупационните сили на САЩ в столицата се вземат от малка група хора, допълва изданието. Първото нещо, което трябва да направим, е да възстановим властта на Съвета за сигурност на ООН, коментира "Ел Паис". А "Ла Расон", в коментар за смъртта на 7 испански агенти в Ирак, отбелязва, че Испания не само, че не трябва да оттегля силите си от Ирак, а напротив - да възстанови разузнавателната си мрежа в страната.
Радикален план за Близкия Изток, създаден от неофициални израелски и палестински представители спечели вчера забележителна подкрепа в Женева, отбелязва "Гардиън". Един наново започнат мирен план, коментира "Ла Кроа". А "Индепендан дю миди" изброява - имаше Кемп Дейвид, след това Осло, ръкостискането между Рабин и Арафат в Белия дом, планът Клинтън, пътна карта... Един мир, който всеки път изглежда толкова близък, а след това се изпарява като мираж, допълва изданието. И така става ясно, че мирът присъства само в уверенията, но не и в главите и сърцата. И до този момент мирът в Близкия Изток бе просто една колективна халюцинация. Тогава - инициативата от Женева едно последно доказателство за това ли е, допълва "Индепендан дю миди".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!