"Франкфуртер алгемайне цайтунг" оприличава това, което става в Грузия, на случилото се преди три години в Белград. Тбилиси приключи със своя апаратчик. Никой няма да съжалява за тази оставка, освен може би самият Шеварнадзе, изтъква "Либерасион".
Той беше популярен на Запад, пише "Дейли телеграф" за Едуард Шеварднадзе. Първоначално той беше проводник на това, което му диктуваха, после се противопостави на руското влияние в Кавказ. Шеварднадзе реши да изведе Грузия от влиянието на Русия и обърна лице на Запад, пише от своя страна "Таймс". Като резултат тази малка планинска страна стана един от най-големите получатели на американска помощ, изчислено на глава от население.
Конфликтна земя на пътя на черното злато, пише кореспондентът на "Фигаро" в Москва. Изданието припомня, че Шеварднадзе е бивш министър на външните работи на Горбачов, така че днес сме свидетели на сваляне на иконата на перестройката. Шеварднадзе не успя да наложи необходимите мерки за съвземане на икономиката в бившата съветска страна, пише "Уест Франс". Като толкова други преди него (в Сърбия Милошевич) той бе изгонен от народа, защото излъга, пише още изданието.
Главната причина за поражението на Шеварнадзе по мнението на "Индипендънт" е, че той загуби доверието на Вашингтон като гарант на дългосрочните западни интереси в страната. И в Кремъл не обичат Шеварднадзе заради разпада на Съветския съюз и заради неговата позиция, допълва вестникът.
Вашингтон дълго време го ценеше, но в последно време се разочарова, а американският посланик в Грузия Ричард Майлс отдавна се зае с подготовката на Михаил Саакашвили (млад адвокат, учил в Америка) в качеството му на приемник на управлението в страната. Испанският Ла Разон също вижда ролята на САЩ при промяната в Грузия. Вестникът пише, че САЩ и някои други западни страни са инвестирали милиони долари в нефтената промишленост на страната, така че Русия се оказва в положението на опозиция по отношение на традиционното си влияние в страната.
"Гардиън" пък отбелязва, че Саакашвили обещава да изведе руската армия от три оставащи в Грузия бази, а също и да върне на страната изгубени провинции. Всички тези проблеми са взривоопасни, коментира изданието. Защото на Грузия е необходимо добро отношение както от страна на Вашингтон, така и на Москва.
Завръщане на ислямизма в Турция, пише още "Либерасион". Според специалния пратеник на вестника атаките в града са засилили позициите на екстремистите. В Истанбул това, което предизвиква ярост, е тезата за комплот, намесващ ЦРУ и "Мосад", пише изданието. А премиерът Ердоган потвърждава, че не е сигурен в 100% в намесата на "Ал Кайда", но е сигурен, че атентатите са с религиозен мотив.
Четирите смъртоносни бомбени атаки в рамките на пет дни отново активизираха разговорите за членството на Турция в ЕС, като някои европейски лидери поискаха по-бързо приемане на тази мюсюлманска страна в западната общност, пише авторитетният вестник "Интернешънъл хералд трибюн". Британският външен министър Джак Стро заяви, че насилието "усилва волята и решителността на Великобритания да направи всичко, което е нужно, за да може Турция да получи в най-скоро време пълно членство".
Надигащият се национализъм удари трета балканската страна вчера, след като хърватското умерено прозападно правителство се срина на парламентарните избори, пише британският вестник "Дейли телеграф". Първите резултати показаха, че националистическият Хърватски демократичен съюз, партията на бившия президент на страната Франьо Туджаман, който почина през 1999 г., печели електоралната надпревара и ще получи 76 от 140 места в парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!