"Симеон обаче отказа да махне Петканов", допълва "Монитор". Той все пак се яви в парламента, но не отговори еднозначно на въпроса на Асен Агов от СДС ще има ли оставки заради стрелбите в София, разказва вестникът. Хора от "Новото време (Борислав Цеков, Еми Кошлуков) поискаха Петканов незабавно сам да подаде оставка, припомня "Монитор".
"Убийствата засягат само бандитите", извежда под глава "Сега" думите на Симеон Сакскобургготски от парламентарната трибуна. "Стрелбите не засягат гражданите", предава ни премиерските слова и "24 часа". "Единственото е, че при подобни стрелби има опасност, но това не е нещо, което засяга цялото общество", педантично го цитира часовият вестник и пресъздава случая "Данкина" чрез броене на гилзите: изстреляни 25 куршума, той е бил улучен от 5, къде можеха да отидат останалите...
"Дано бандитите са професионалисти", коментира на първа страница "Труд", но пита: как да сме спокойни, когато престъпността зае територията на почтените граждани - улици, ресторанти, дискотеки, фитнесзали. Премиерът може и да не ходи по такива места, но българските граждани си нямат персонална охрана и имението "Врана", се казва в коментара.
Сигурно затова само 14 човека посетили снощи дискотека като "Ескейп", установява проверка на "Монитор". В сряда вечерта дори алкохолът бил без пари, посетителите плащат само отлежалото 12-годишно уиски. Същото било валидно и за други елитни столични заведения, хората предпочитат да си седят вкъщи. И още подробности за убийството на Данкина в "Монитор": той е бил разстрелян с два автомата.
Русия пък иска дял от нашите калашници - тази новина съобщава "Труд" (може би поради засиления интерес към автоматичните ни оръжия). Всъщност Русия се опитва да защити интелектуалната си собственост във военната сфера, като сред проблемните страни е и България, пояснява вестникът. Проблемът бил поставен на заседание край Москва лично от руския президент Путин.
Продължават и грижите със здравните осигуровки - 500 000 българи ще си плащат от догодина, нямат здравни осигуровки, пишат "24 часа" и "Виж". На семейните доктори спират парите за неосигурените, а трайно неосигурени (по данни на НОИ) са 330 000 души.
И още: близо половината от издаваните болнични листове са фалшиви, пише "Стандарт", позовавайки се също на НОИ. Освен това намаляват плащането за болест, така че се очаква след тази мярка броят на болничните от 1 януари да спадне с около 43%, обяснява изданието.
В това време автомобилни фирми се карат кой да вози депутатите, парламентът хвърля до Великден 1 млн. лв. за лимузини, съобщава "Труд".
"24 часа" пък съветва читателите си да карат велосипеди - не само защото е по-евтино и по-безвредно, а и защото една фирма в Монтана се превърна сред най-едрите производители на велосипеди в Европа. Марката "Крос" се налагала все по-трайно в Германия, Англия, Холандия, Швеция, Швейцария и всички балкански страни.
Симеон пък си пише със сп. "Икономист", обиден, че "упражнява властта по безвреден начин", обявява "Сега" и помества отговора на българския премиер заради статия в авторитетното британско издание "В чакалнята". "Досега са ме целили с много отровни стрели, но малко от тях са били толкова далеч от целта, колкото твърдението, че съм упражнявал властта по сравнително безвреден начин. Не съм обещавал и за 800 дни да реша всички проблеми на България", пише българският премиер.
А колкото до една асоциация в статията между "Саймиън сез" и "Симпъл саймън сез", тя трябвало да тежи на съвестта на лондонската редакция. За да стане ясна играта на думи, "Сега" пояснява, че "Симпъл Саймън" (Саймън глупака) е герой от детско стихче на английски.
"Монитор" препечатва пък статията на "Франфуртер алгемайне цайтунг "Бацилус булгарикус", посветена на образа на страната ни. "В края на XIX в. един берлински буржоа посъветвал кандидатстващия за българския престол княз Батенберг да си вземе за България най-важното - един револвер, готварска книга и килограм инсектициди. Народ от дребосъчета, крадци на овни и черноработници - тези сравнения лидерите на германската социалдемокрация от Либкнехт до Маркс и Енгелс използвали за българите и хората на Балканите. Днес образът на България е също дифузен, ако го има", пише германското издание и пита дали знаенето от малцина, че Христо Явашев (Кристо) е българин, не е специфичен културен феномен. Както и това, че сиренето "фета", което е българско, минава за гръцко, а млякото "йогурт" с "Бацилус булгарикус" - за турско.
"Труд" препечатва от "Пари мач" откъс от автобиографичната книга на Силви Вартан, в който певицата разказва какво е изпитала в деня, когато е осиновила българско бебе. И то с име като Дарина, което на български означава "дарена от Бога", пояснява Вартан за френската публика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!