Препратки към времето на Живков има не само около случая "Бриго Аспарухов", коментира от своя страна "Капитал" и определя 800-те дни като "царски сериал с малко дързост и съмнителна красота".
За да стане ясна връзката, "Капитал" се позовава на изследване на руски психолози за ролята на сапунените сериали върху източноевропейците. Лошата последица от "сапунките" била, че вкарва хората в нереалистичен свят на интриги, изневери, драматични връзки и роднински вражди. В царския сериал най-важното е запазването на личното достойнство на премиера, коалиционния комфорт, единството на парламентарната група и приоритети от този род, констатира "Капитал".
Дали Симеон продава "Врана"?, пита "Седем". Изданието е узнало, че разговори за продажбата на двореца "Врана", който е паметник на културата, се водят с канадския строителен предприемач от български произход Игнат Канеф. Това щяло да стане веднага след оттеглянето на премиера. Канеф замислял да развива голфигрища.
"Бриго клати царя" - това е констатацията на "168 часа". Атаката отвън е доста сериозна, отбелязва изданието, което смята, че Соломон Паси спокойно може да наследи царя на премиерското място.
Казусът "Бриго" затъна в "Дела и документи", пише от своя страна "Капитал", доколкото дебатът се завъртя не само около ролята на бившата ДС, но и около т.нар. "македонска сделка", свалила първото правителство на СДС с премиер Филип Димитров.
Стенограмата от тогавашното закрито заседание на парламента е все още секретна, пояснява в. "Седем", но публикува извлечение от стенограма от среща при президента Желев (2 октомври 1992 г.) В нея четем, че тогава Бриго Аспарухов признава грешката си и заявява: "Готов съм да поднеса извиненията си на г-н Филип Димитров."
"168 часа" обаче е бдителен към аферите на настоящето. Изданието настоява в разследване на броя си, че: "Интереси на частни фирми са оплетени с тези на хора от военното министерство".
Как се върви "от социални помощи... към социални помощи" показва пък във водещата си публикация "Капитал". Става дума за програмата на социалното министерство за разкриване на нови работни места. През 2003 г. хазната е отпуснала 217 млн. лв. и открила 100 000 работни места, пресмята изданието.
В рамките на тази програма много хора подържат чистотата и озеленяването на градовете. Ала има и други примери, пише "Капитал". Ето какви: голяма фирма набира работни места в малък град край София с 900 регистрирани безработни. След подходяща реклама на интервю се явяват 30 души. Всички са назначени. В уречения час на работа идват четирима. Тази история е истинска, настоява "Капитал". Много хора предпочитат да бъркат с лъжичка за кафе в държавния казан, отколкото да изкарат повече, но с труд.
"168 часа" пък регистрира поредното притеснение на МВФ за България. И то е: през 2003 г. банките са раздали лавина от кредити (с 43% повече, отколкото през 2002 г.). "Фондът би се чувствал по-комфортно, ако темпът на увеличение на кредитите е по-нисък", коментира новият постоянен представител на МВФ у нас Джеймс Роуф.
"Има нещо странно в този народ, някаква сила", заявява в интервю пред "Седем" художникът Николай Сарафов, който от десетилетия работи в Германия и е основател на направлението "багонализъм". Той споделя следното: "Досега трийсетина пъти да е колапсирала тази държава, но тя върви, нещо се случва, въпреки цялата физическа и морална пребитост, пак се създава нещо. Явно има някаква философия в този народ, която го държи..."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!