Всички вестници поставят акцент върху призива на главния секретар на МВР Бойко Борисов Бриго Аспарухов сам да се оттегли и да даде шанс на премиера за маневри. Симеон обаче е взел решение Бриго Аспарухов да бъде назначен в политическия му кабинет, цитира "24 часа" говорителя на кабинета Димитър Цонев. Освен него от октомври премиерски съветници ще бъдат и французинът Еймонд Ларитаз и ексминистърът без портфейл Неждет Моллов. "Няма шанс САЩ да променят позицията си по отношение на назначението на о.з. ген. Бриго Аспарухов", цитира 24 часа американския посланик.
България си създаде тежък проблем с НАТО, категоричен е и "Дневник". При това положение страната ни вероятно ще бъде отрязана от достъп до класифицирана информация. Подобен скандал в момента заплашва и ратификацията на словашкото членство, разкрива вестникът. По информация на британския аналитичен център "Джейнс интелиджънс дайджест" поради скандали в словашките служби за сигурност, достъпът на държавата до натовска информация ще бъде отрязан, а генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън е препоръчал да се замрази ратификацията на словашкото членство.
Важен пост? Или ключарски, ако ключът е за мазето, коментира и "Пари" поста на Аспарухов. И току виж може да се окаже, че без да е имало явен сблъсък, резултатът от мача Шесто срещу Първо е 1:0. А посланици май имало и в двата отбора, допълва "Пари".
При всички положения възелът "Бриго Аспарухов" взе яко да се затяга, след като заинтересуваните страни започнаха да интерпретират назначаването на генерала като въпрос на национален суверенитет, категоричен е "Дневник". Така че в този смисъл Денят на независимостта трябва да се празнува не на 22 септември, а например на 2 октомври, когато Бриго (евентуално) ще получи своя трудов договор като съветник на премиера, предлага вестникът. Впрочем точно тогава изтичат и 800-те дни, посочени от Сакскобургготски за "оправяне" на държавата, припомня вестникът, като поставя думата в кавички.
Проблемът на тези 800 дни е, че мълчанието се лансира като ценност в публичността, отбелязва Георги Лозанов в публикуваната днес последна част от дебата "Царският фактор - 800 дни по- късно", организиран от Центъра за либерални изследвания и "24 часа". Един от митовете, които беше разпространяван от първия ден, бе, че хора, свързани с Държавна сигурност, имат участие в идването на преимера на власт. Как назначаването на генерал Аспарухов разбива тоя мит, продължава темата политологът Иван Кръстев. Говорителят на кабинета Димитър Цонев обаче обещава: "Премиерът се променя, ще говори повече".
И началото на това говорене - в интервю за... радио "Веселина". Премиерът нямал достатъчно време да разговаря със съпругата си Маргарита. Освен това той тъжал за внуците си, признава самият той в интервю за радиото, което ще бъде излъчено днес. Колкото до обяснението за своето мълчание: "На испански има един такъв не много елегантен израз, но че в затворени уста мухи не влизат, така че понякога е по-добре да пестим думите", продължава в познатия стил премиерът.
Колкото до неговите имоти - след подетата от българската преса тема, тя получава своето отражение и в списание "Шпигел". "Оспорвано наследство", обявява списанието, цитирано от "Труд". В статията се допълва, че на Симеон трябва да му бъдат върнати имоти за 148 млн. евро. В България това обаче съвсем не се харесва, допълва "Шпигел".
В България - 18% по-скъпа зима, прогнозира "24 часа" заради увеличението на електричеството и парното. А "Виж" приглася - 20% от доходите ни за топло.
С 24%, или общо 51 млн. лева, са орязани бюджетите на висшите учебни заведения за 2004 г. В същото време обаче броят на студентите остава непроменен - 240 000. Това е сатър срещу висшето образование, цитиран е ректорът на Софийския университет проф. Боян Биолчев. Университет срещу правителство, коментира създалата се ситуация "Труд". Обяснението според ректорите за орязания бюджет било че правителството пълни дупки другаде. Това обаче би било груба грешка, тъй като никоя държава не просперира с ниско грамотна нация, допълва проф. Биолчев.
Реверанс към Франция на панаира, обявява "Труд". Вицепремиерът Лидия Шулева направи реверанс към Франция, като започна обиколката си на Международния панаир в Пловдив от нейната палата. В компанията на френския министър на търговията Франсоа Лоос тя седна зад волана на новия "Ситроен C2SX", поздрави гостите с клаксона, след което пробва "Пежо" и "Рено", допълва вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!